Tak orzekł WSA w Gliwicach w wyroku z 13 marca 2008 r. (I SA/Gl 1070/07).
Podatnik pytał organy podatkowe, czy przychód uzyskany ze sprzedaży 18 czerwca 2007 r. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego – kupionego 30 maja 2007 r. w wyniku przekształcenia z lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego – będzie zwolniony z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT. Organ podatkowy I instancji stwierdził, że skorzystanie z tego zwolnienia jest możliwe tylko, gdy podatnik w lokalu o takim statusie był zameldowany co najmniej rok. Podatnik nie zgodził się jednak z tym stanowiskiem. Twierdził, że otrzymał od pracownika urzędu skarbowego ustną informację. Wynikało z niej, że do skorzystania ze wspomnianego zwolnienia wystarczy zgłoszenie zbycia lokalu w ciągu 14 dni od momentu transakcji.
Organ odwoławczy nie zgodził się jednak z nim. Odmówił także mocy wiążącej ustnej interpretacji udzielonej podatnikowi przez pracownika urzędu skarbowego. Zgodnie z ordynacją podatkową wyłącznie pisemna interpretacja jest dla organu wiążąca.
W tej sytuacji podatnik wniósł skargę do WSA. Sąd przyznał mu rację. Okres 12 miesięcy zameldowania, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT, nie dotyczy statusu lokalu, co oznacza, że zmiana tego statusu w ciągu roku poprzedzającego sprzedaż nie ma wpływu na możliwość skorzystania ze zwolnienia. Liczy się bowiem czas rzeczywistego zameldowania w sprzedawanym mieszkaniu.
Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte