Zmiana statusu lokalu nie pozbawia prawa do ulgi

Dla obliczenia rocznego okresu zameldowania pozwalającego skorzystać ze zwolnienia w PIT istotny jest tylko czas jego trwania. Bez znaczenia jest natomiast zmiana statusu lokalu z lokatorskiego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego

Aktualizacja: 31.03.2008 08:17 Publikacja: 31.03.2008 01:31

Red

Tak orzekł WSA w Gliwicach w wyroku z 13 marca 2008 r. (I SA/Gl 1070/07).

Podatnik pytał organy podatkowe, czy przychód uzyskany ze sprzedaży 18 czerwca 2007 r. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego – kupionego 30 maja 2007 r. w wyniku przekształcenia z lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego – będzie zwolniony z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT. Organ podatkowy I instancji stwierdził, że skorzystanie z tego zwolnienia jest możliwe tylko, gdy podatnik w lokalu o takim statusie był zameldowany co najmniej rok. Podatnik nie zgodził się jednak z tym stanowiskiem. Twierdził, że otrzymał od pracownika urzędu skarbowego ustną informację. Wynikało z niej, że do skorzystania ze wspomnianego zwolnienia wystarczy zgłoszenie zbycia lokalu w ciągu 14 dni od momentu transakcji.

Organ odwoławczy nie zgodził się jednak z nim. Odmówił także mocy wiążącej ustnej interpretacji udzielonej podatnikowi przez pracownika urzędu skarbowego. Zgodnie z ordynacją podatkową wyłącznie pisemna interpretacja jest dla organu wiążąca.

W tej sytuacji podatnik wniósł skargę do WSA. Sąd przyznał mu rację. Okres 12 miesięcy zameldowania, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT, nie dotyczy statusu lokalu, co oznacza, że zmiana tego statusu w ciągu roku poprzedzającego sprzedaż nie ma wpływu na możliwość skorzystania ze zwolnienia. Liczy się bowiem czas rzeczywistego zameldowania w sprzedawanym mieszkaniu.

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Zgodnie z ustawą o PIT dochody z odpłatnego zbycia mieszkania (również innego lokalu lub nieruchomości) podlegają opodatkowaniu 19-proc. stawką. Sprzedawca nie zapłaci jednak podatku, gdy upłynęło pięć lat od końca roku podatkowego, w którym nabył sprzedawany lokal, albo jeśli skorzysta z tzw. ulgi meldunkowej. Pozwala ona nie płacić podatku przy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (również własności wyodrębnionego lokalu) pod warunkiem, że podatnik był zameldowany w takim lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy (oraz dokona odpowiedniego zgłoszenia naczelnikowi urzędu skarbowego).

Organy podatkowe często twierdziły, że termin 12 miesięcy liczyć trzeba od dnia nabycia prawa do lokalu. Jednak WSA w Gliwicach orzekł, że takie podejście jest nieprawidłowe.

Stanowisko sądu zasługuje na aprobatę. Treść wspomnianego przepisu nie uzależnia prawa do zwolnienia od 12-miesięcznego okresu posiadania określonego prawa (czy to własnościowego spółdzielczego, czy to własności do wyodrębnionego lokalu). Dosłowne brzmienie przepisu nie budzi wątpliwości: zwolnienie zależy jedynie od okresu zameldowania na pobyt stały w sprzedawanym lokalu. Nie ma więc podstaw do uzależniania zwolnienia od dodatkowych warunków. Przychylne dla podatników stanowisko zajmowały dotychczas sądy administracyjne i takie też ostatecznie zajął minister finansów w interpretacji z 20 lutego 2008 r. Stwierdził, że skoro przepis nie precyzuje, czy okres zameldowania rozpoczyna się od 1 stycznia 2007 r. albo od dnia nabycia nieruchomości lub prawa, to przyjąć należy, że obejmuje (co najmniej) 12 miesięcy wstecz od daty ich zbycia. Nie powinno zatem już być wątpliwości przy liczeniu okresu zameldowania przy uldze meldunkowej.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem