Ulga remontowa przestała już wprawdzie obowiązywać, ale osoby, które z niej korzystały i nie miały na tyle podatku, aby w granicach istniejącego wówczas limitu odliczyć nakłady na remont domu lub mieszkania, zachowały prawa nabyte. Jeśli więc również w tym roku po odliczeniu ulgi na dzieci zabraknie państwu podatku, aby odliczyć ulgę remontową, to prawo do niej nie przepadnie, ale przejdzie na kolejne lata, aż do wykorzystania pełnego limitu odliczeń.
Czy są jakieś zasady dotyczące odliczania ulgi podatkowej na dzieci, gdy małżonkowie zamierzają wspólnie się opodatkować?
Nie
Podatnicy mają w tym względzie pełną dowolność – mogą odliczać ulgi po połowie albo w relacji 20:80. Równie dobrze mogą odpisać je od dochodów tylko jednego z nich. W wypadku wspólnego rozliczenia małżonków nie ma to większego znaczenia, bo zarówno dochody, jak i podatek są kumulowane. Od strony rachunkowej nic się nie zmieni, bo wynik będzie ten sam.
Rozliczając się w tym roku, zajrzałam do starych rozliczeń i zauważyłam, że w rozliczeniu za 2000 r. były błędy, skutkiem czego dostałam niższy zwrot niż powinnam. Czy jest możliwość skorygowania tamtego zeznania?
Generalnie może pani skorygować swoją roczną deklarację za 2000 r., nie będzie to jednak miało już wpływu na zwrot nadpłaty podatku. Prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty, który wysyła się łącznie z korektą, wygasa po upływie pięciu lat od dnia złożenia rocznego zeznania. W związku z tym korekta deklaracji w tym wypadku nie ma sensu, ponieważ i tak nie odzyska pani nadpłaconego podatku za 2000 r.