Niewykluczone, że w projekcie stosownej nowelizacji ustawy o PIT znajdą się przy okazji również inne nowości, jak chociażby propozycja takiej modyfikacji ulgi prorodzinnej, by umożliwiła odliczanie od podatku 1145,08 zł na dziecko także rodzicom, których dzieci studiują za granicą.
– Do listopada 2008 r. na pewno zdążymy – usłyszeliśmy w Ministerstwie Finansów. Projektu jednak jeszcze nie ma i nie wiadomo, kiedy dokładnie zostanie przygotowany.
Chodzi o art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. ustawy o PIT), który uniemożliwia Polakom pracującym za granicą odliczenie od dochodu osiągniętego w innym państwie zapłaconych tam składek na ubezpieczenie społeczne, chociaż nie odliczyło ich to państwo. A także o art. 27b ust. 1 tej ustawy, który z kolei uniemożliwia odliczenie od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne, które zostały zapłacone i nieodliczone za granicą. Oba te przepisy są, według Trybunału, niezgodne z art. 32 w związku z art. 2 konstytucji. W tej sprawie do ministra finansów wystąpił także rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski.
Czasu na zmianę zakwestionowanych przepisów pozostało niewiele, bo do 30 listopada 2008 r. stosowna nowelizacja ustawy powinna zostać uchwalona i opublikowana. Może to być trudne, bo Konstytucja RP zabrania parlamentowi pracować nad ustawami podatkowymi w trybie pilnym.
Nie pozwala na to jej art. 123 ust. 1. Stanowi on, że Rada Ministrów może uznać uchwalony przez siebie projekt ustawy za pilny, z wyjątkiem jednak m.in. projektów ustaw podatkowych, ustaw dotyczących wyboru prezydenta, Sejmu, Senatu czy organów samorządu terytorialnego.
Zadania nie ułatwi też fakt, iż mniej więcej w tym samym czasie do parlamentu powinien trafić projekt ustawy, który wprowadzi abolicję podatkową dla emigrantów zarobkowych.