Jednak ustalenie, kto powinien pełnić funkcje płatnika, nie zawsze jest łatwe.
Zgodnie z art. 41 ust. 4 w związku z art. 41 ust. 1 ustawy o PIT osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które wypłacają osobom mającym miejsce zamieszkania w Polsce należności m.in. z tytułów określonych w art. 30a ust. 1 ustawy o PIT, muszą pobierać zryczałtowany podatek.
Na tle tych przepisów od lat pojawiają się wątpliwości, czy polski podmiot (np. bank) pełniący rolę przedstawiciela (agenta) jest obowiązany jako płatnik do pobierania zryczałtowanego podatku od kwot wypłacanych uczestnikom zagranicznego funduszu mającym miejsce zamieszkania w Polsce, w związku z umorzeniem ich tytułów uczestnictwa lub w związku z innymi przysługującymi im od funduszu świadczeniami. [srodtytul]Obowiązek tylko ustawowy[/srodtytul]
Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów do obliczenia i pobrania podatku i wpłacenia go we właściwym terminie do urzędu skarbowego. Oznacza to, że na płatniku ciążą trzy podstawowe obowiązki, tj. obliczenie, pobranie i wpłacenie podatku. Płatnik przekazuje organowi podatkowemu pieniądze podatnika w jego imieniu. Obowiązki płatnika mogą być – w świetle ordynacji podatkowej – nakładane wyłącznie na podstawie przepisów prawa podatkowego. Także zwolnienie z obowiązków płatnika może nastąpić tylko w drodze ustawy. Płatnika podatku nie można ustanowić poprzez umowę.
Przepisy ustawy o PIT nakładają obowiązek płatniczy wyłącznie na podmioty, które są źródłem powstania wypłacanych należności. Prawidłowa identyfikacja płatnika powinna być dokonana zgodnie z założeniami konstrukcyjnymi podatku pobieranego u źródła. Dlatego też to nie udostępniający technicznie środki, lecz wypłacający wynagrodzenie – w rozumieniu strony stosunku zobowiązaniowego – który jako dłużnik jest zobowiązany do wypłaty, powinien w przypadkach przewidzianych prawem potrącić podatek. Jeśli nie jest on podmiotem krajowym, obowiązek zapłaty podatku spoczywa wyłącznie na samym podatniku.