Otrzymanie kredytu i jego spłata na warunkach przewidzianych w umowie kredytowej są obojętne podatkowo. Przychód po stronie kredytobiorcy pojawia się, kiedy dochodzi do umorzenia kredytu lub jego części.
[b]Jeśli zaś chodzi o odsetki od kredytu, to zmiana ich wysokości w stosunku do pierwotnej umowy kredytowej mieści się w zasadzie swobody kształtowania umów kredytowych i nie wywołuje skutków podatkowych.[/b]
Dotyczy to zarówno odsetek od kredytu za okres przypadający po zmianie warunków naliczania odsetek, jak i za okres przed zmianą warunków umowy, ale takich, których w dniu zmiany wysokości odsetek termin płatności jeszcze nie nastąpił (odsetek należnych, ale niewymagalnych).
[b] Odsetki karne należy zaś rozpatrywać w zależności od treści umowy i sposobu ich naliczania.[/b] Jeżeli umowa określa zasady naliczania podwyższonych odsetek od nieterminowych spłat rat kredytu i wiąże nimi strony umowy, to traktujemy je tak jak odsetki wymagalne. Jeśli zaś umowa daje wierzycielowi jednostronne prawo do naliczania podwyższonych odsetek – odstąpienie przez niego od ich naliczania nie stanowi przysporzenia dla kredytobiorcy.
Potwierdziła to [b]Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 22 czerwca 2009 r. (ILPB2/415-474/08/09-S/TW).[/b]