[b]Wynika tak z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB1/415-113/10-4/MT)[/b].
Z pytaniem zwróciła się kobieta, która w październiku 2007 r. wraz z mężem przekształciła spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Spółdzielnia mieszkaniowa odmówiła w tym czasie spisania aktu notarialnego, powołując się na nieuregulowane prawa do gruntu, na którym stał budynek. Akt ten zawarto dopiero w maju 2009 r. Kobieta pyta, czy ma prawo do ulgi meldunkowej, jeśli sprzedała lokal w listopadzie 2009 r.
Dyrektor IS powołał się na przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169950]ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych[/link] obowiązujące od 31 lipca 2007 r. Zgodnie z art. 7 ust. 2 tej ustawy do końca 2010 r. na pisemne żądanie członka spółdzielnia musi zawrzeć z nim umowę o przekształcenie przysługującego mu prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu położonego w budynku wybudowanym na gruncie, do którego spółdzielni nie przysługuje prawo własności lub użytkowania wieczystego. Członek spółdzielni musi spełnić określone warunki, m.in. dokonać odpowiednich spłat. Jeżeli przekształcenie praw do lokalu nastąpiło na podstawie tego przepisu, to za datę nabycia należy uznać dzień podpisania umowy, czyli 19 października 2007 r. Należy więc zastosować przepisy ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym w latach 2007 – 2008. Osoba sprzedająca nieruchomość nabytą w tym czasie może skorzystać z ulgi meldunkowej, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r. Prawo do niej mają te osoby, które były zameldowane w lokalu na pobyt stały co najmniej 12 miesięcy przed datą zbycia.
Dyrektor IS podkreślił, że [b]przepis ten nie określa daty, od której należy liczyć okres zameldowania. Nie uzależnia też prawa do zwolnienia od posiadania tytułu własności do nieruchomości.[/b] Stanowi jedynie, że istotny jest fakt zameldowania podatnika na pobyt stały w zbywanym lokalu czy też budynku przez wyżej wskazany okres. Oznacza to, że wnioskodawczyni nie zapłaci podatku, ponieważ była zameldowana w mieszkaniu od 1986 r., a po jego zbyciu złożyła w urzędzie skarbowym odpowiednie oświadczenie o spełnieniu warunków do zwolnienia.
Dyrektor IS zaznaczył przy tym, że interpretacja jest wiążąca tylko dla wnioskodawczyni, ponieważ to ona wystąpiła z wnioskiem o jej wydanie. Nie wywiera natomiast skutku prawnego dla jej małżonka.