Pobyt w sanatorium daje prawo do ulgi

Osoby niepełnosprawne mogą zmniejszyć podstawę opodatkowania o koszt pobytu w szpitalu uzdrowiskowym, sanatorium lub w zakładzie rehabilitacji leczniczej

Publikacja: 17.07.2010 04:55

Pobyt w sanatorium daje prawo do ulgi

Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

Tak uznał [b]dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 30 czerwca 2010 r. (nr IPPB4/ 415-316/10-2/JS)[/b].

Wystąpiła o nią osoba niepełnosprawna, która w 2009 r. wydała 2100 zł na odpłatny pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, co potwierdza faktura wystawiona przez pensjonat uzdrowiskowy.

Wnioskodawczyni posiada też dowód potwierdzający zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, czyli kartę informacyjną leczenia sanatoryjnego i kartę ordynacyjną zabiegów leczniczych. Co więcej, ma orzeczenie z grudnia 2008 r. o zakwalifikowaniu jej do osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Chce wiedzieć, czy w zeznaniu podatkowym za 2009 r. może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej i odliczyć wydatki poniesione na odpłatny pobyt na leczeniu w zakładzie uzdrowiskowym. Jej zdaniem tak.

[wyimek]Faktura VAT to podstawa odliczenia poniesionych wydatków [/wyimek]

Ze stanowiskiem podatniczki zgodził się dyrektor IS w Warszawie. Przypomniał, że warunkiem odliczenia wydatków jest posiadanie orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16. roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów (art. 26 ust. 7d [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C29CD225420085B48F5A58530E1C68E3?id=346580ul]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link]).

O tym zaś, co można odliczyć, mówi precyzyjnie art. 26 ust. 7a ww. ustawy. Lista wydatków obejmuje m.in. odpłatność: za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz za zabiegi rehabilitacyjne. A nawet odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem na turnusie rehabilitacyjnym, we wspomnianych zakładach oraz na koloniach i obozach dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej lub dzieci osób niepełnosprawnych, które nie ukończyły 25. roku życia.

[b]Co ważne, odliczeniu – w myśl art. 26 ust. 7b updof – podlegają tylko wydatki, które nie zostały sfinansowane (dofinansowane)[/b] ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo też nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Jeśli natomiast wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), to odliczeniu podlega tylko różnica między poniesionym wydatkiem a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) lub zwróconą.

Podatniczka może zatem odliczyć koszt pobytu w pensjonacie uzdrowiskowym w roku podatkowym, w którym został poniesiony.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne