Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 6846 rozwiało nadzieję tych, którzy podpisują umowy dożywocia z krewnymi lub innymi osobami.
Jedna z posłanek przedstawiła sytuację podatniczki, która odziedziczyła gospodarstwo rolne po mężu. Teraz chce przekazać je córce, zawierając umowę dożywocia. Ma jednak wątpliwości, czy nie będzie musiała płacić PIT.
Czynność odpłatna
Według ministerstwa umowa o dożywocie polegająca na tym, że w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (art. 908 § 1 kodeksu cywilnego), ma charakter umowy wzajemnej. Jest czynnością o charakterze odpłatnym, w wyniku której dochodzi do odpłatnego zbycia.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT odpłatne zbycie nieruchomości jest źródłem przychodów, jeśli nastąpi przed upływem pięciu lat od nabycia.
– Na podstawie umowy o dożywocie dochodzi do odpłatnego zbycia nieruchomości, a uzyskany przychód podlega rozpoznaniu na gruncie przepisów ustawy o PIT – uważa resort.