1 proc. PIT za 2013 r. - deklarację trzeba złożyć w terminie

Procedura wsparcia organizacji pożytku publicznego jest bardzo prosta, ale terminów trzeba dochowywać.

Publikacja: 16.04.2014 10:32

By skutecznie zobowiązać fiskus do przekazania części daniny na pożytek publiczny, trzeba złożyć deklarację najpóźniej w środę 30 kwietnia.

Dotyczy to formularzy PIT--36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39.

Na szlachetny gest mogli się zdobyć także przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem ewidencjonowanym, którzy rozliczają się na druku PIT-28. Termin na złożenie tego formularza minął jednak 31 stycznia. Jeśli taki podatnik nie wskazał OPP uprawnionej do 1 proc. jego daniny, niestety nawet korekta deklaracji w tej części nie jest możliwa.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie wskazuje, że jeśli w złożonej w terminie deklaracji podatnik nie przekazał ?1 proc., może to zrobić, składając korektę najpóźniej w ciągu miesiąca od upływu terminu na złożenie zeznania. Dla najpopularniejszych deklaracji ostateczna decyzja musi być więc podjęta do poniedziałku 2 czerwca.

Istotny dla przekazania daniny jest też termin jej wpłaty. Zasadniczo jest to ?30 kwietnia – do tego dnia należy złożyć rozliczenie roczne i, jeśli wskazują na to obliczenia z wypełnionej deklaracji, wpłacić podatek.

Niewielkie spóźnienie we wpłacie – ale nie w złożeniu deklaracji – nie ma wpływu na przelanie 1 proc. daniny na konto OPP.

Warunkiem przekazania tej kwoty jest zapłata w pełnej wysokości PIT należnego nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu na złożenie zeznania podatkowego, czyli do 30 czerwca.

Za zapłacony podatek uważa się również zaległość podatkową, której wysokość nie przekracza trzykrotności wartości opłaty pobieranej za list polecony.

Jeśli podatnik nie spełni powyższych warunków, urząd nie przekaże kwoty wskazanej organizacji.

Z możliwości wsparcia organizacji pożytku publicznego mogą skorzystać też emeryci i renciści, którzy od organu rentowego otrzymali PIT-40A. Takie osoby, jeśli nie osiągają innych przychodów, np. z działalności opodatkowanej według skali, nie muszą samodzielnie składać zeznania rocznego. Jeśli jednak chcą, by część ich podatku trafiła na konto organizacji dobroczynnej, mogą złożyć deklarację, w której uzupełnią rubryki dotyczące 1 proc. PIT. W podobnej sytuacji znajdują się osoby, za które zeznanie wypełnia pracodawca, na druku PIT-40. Tacy podatnicy też mogą samodzielnie złożyć zeznanie PIT-37, przekazując 1 proc. swojego podatku.

W podjęciu decyzji niekiedy pomagają przygotowane przez organizacje dobroczynne programy do wypełniania deklaracji. Korzystający z płyty dostarczonej przez OPP nie może wybrać innej organizacji, o czym dowiaduje się dopiero na końcu procesu rozliczania. Rubryki będące wnioskiem o przekazanie 1 proc. to jedne z ostatnich pól do wypełnienia.

W takich przypadkach, jeśli mieliśmy już wybraną inną organizację, nie musimy całego formularza wypełniać od początku. Wystarczy wydrukować przygotowaną w ten sposób deklarację, skreślić numer KRS wypełniony automatycznie (zachowując jego czytelność), wpisać wybrany przez nas i podpisać się obok poprawki. Taka modyfikacja pozwala na przekazanie 1 proc. zgodnie z wolą podatnika.

By skutecznie zobowiązać fiskus do przekazania części daniny na pożytek publiczny, trzeba złożyć deklarację najpóźniej w środę 30 kwietnia.

Dotyczy to formularzy PIT--36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne