Przy okazji tegorocznego zeznania PIT aż 72 proc. podatników zamierza przekazać 1 proc. podatku na cele organizacji pożytku publicznego. W ubiegłym roku taką chęć deklarowało 65 proc. podatników. Tak wynika z dorocznego badania przygotowanego przez firmę doradczą KPMG.

Ankieta przeprowadzona na reprezentatywnej próbie ponad 1000 dorosłych Polaków wskazuje też, że im wyższe dochody, tym większa chęć wspomagania w ten sposób organizacji dobroczynnych. Wśród osób uzyskujących ponad 4500 zł dochodu miesięcznie aż 91 proc. chce wspomóc OPP. ?– Może dlatego, że 1 proc. podatku od niższych zarobków to mniej znacząca kwota niż od wyższych – komentuje Andrzej Marczak, doradca podatkowy i partner w KPMG.

Z badania wynika też, że tylko 38 proc. podatników wypełnia swój PIT samodzielnie. Spora grupa podatników (17 proc.) twierdzi bowiem, że  wypełnianie zeznania jest trudne. Przy tym aż 39 proc. podatników nie wie, na jakim formularzu PIT rozliczać swoje dochody Ci, którzy korzystają z pomocy, najczęściej zwracają się do księgowych.

Niemal 60 proc. podatników deklaruje używanie specjalnych programów komputerowych do wypełniania PIT, a 28 proc. chce wysłać zeznanie przez internet. Te wskaźniki też rosną, co według ekspertów KPMG jest związane ze wzrostem poziomu informatyzacji społeczeństwa.

Najnowsze dane Ministerstwa Finansów potwierdzają przewidywania KPMG co do skali składania zeznań PIT przez internet. Wczoraj liczba złożonych zeznań rocznych w tej formie przekroczyła 4 mln, a resort spodziewa się kolejnego miliona. Rekord i tak został już pobity, bo w ubiegłym roku złożono ich 2,7 mln. Ministerstwo Finansów podaje, że na wysłanie PIT  drogą elektroniczną najczęściej decydują się osoby w wieku 31–40 lat.