Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną podatniczki, która nie chciała uiścić daniny od transakcji zakupu mieszkania na licytacji. Sąd uznał, że taka czynność nie podlega wyłączeniu z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).
Kłopoty kobiety zaczęły się, gdy udało jej się wylicytować mieszkanie w postępowaniu egzekucyjnym. Z akt sprawy wynikało, że sąd rejonowy udzielił jej przybicia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego za cenę niecałych 170 tys. zł. O tym fakcie sąd poinformował fiskusa.
Urząd skarbowy uznał, że zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przybiciu powstał obowiązek podatkowy. Podatnik powinien złożyć deklarację, obliczyć i wpłacić podatek bez wezwania organu podatkowego (art. 10 ust. 1 ustawy o PCC). Nowa właścicielka mieszkania tego obowiązku nie wykonała. W związku z tym fiskus wezwał ją do tego oficjalnie.
Podatniczka złożyła deklarację na druku PCC-3, ale określając kwotę podatku, wpisała zero. Także przyjmując stawkę podatku, wpisała zero. W dołączonym do deklaracji piśmie przekonywała, że w jej sprawie ma zastosowanie art. 2 pkt 3 ustawy o PCC. Zgodnie z tym przepisem podatkowi nie podlegają umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym.
Kobieta uważała, że wydane przez sąd cywilny postanowienie nie może być traktowane jako sprzedaż. W jej ocenie, dokonując wykładni art. 2 ?ust. 3 ustawy o PCC, należy mieć na uwadze przepisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, zgodnie z którymi do egzekucji ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu stosuje się odpowiednio przepisy o egzekucji z nieruchomości. Spółdzielcze prawo do lokalu związane jest z konkretnym lokalem. Dlatego uważała, że w takiej sytuacji nabycie w drodze egzekucji tego prawa zwolnione jest z PCC.