PCC: urzędy skarbowe nie chcą oddawać zapłaconego już podatku

Kupujący mają kłopoty z odzyskaniem pobieranego przy umowach sprzedaży PCC. Nawet wówczas, gdy ostatecznie wycofali się z transakcji.

Publikacja: 10.07.2014 09:35

PCC: urzędy skarbowe nie chcą oddawać zapłaconego już podatku

Foto: www.sxc.hu

2 proc. wartości kupowanej rzeczy, np. samochodu albo mieszkania – tyle podatku od czynności cywilnoprawnych trzeba zapłacić fiskusowi za zawarcie umowy. Tej kwoty skarbówka łatwo już nie odda.

Przekonał się o tym mężczyzna, który kupił za 80 tys. zł ciągnik. W urzędzie skarbowym zapłacił 1,6 tys. zł podatku. Następnego dnia chciał go zarejestrować. Okazało się jednak, że pojazd jest zajęty przez skarbówkę. Mężczyzna skontaktował się ze sprzedawcą, który zgodził się na rozwiązanie umowy.

A co z zapłaconym PCC? Przepadł. Izba Skarbowa w Bydgoszczy, do której kupujący złożył wniosek o interpretację, stwierdziła stanowczo: rozwiązanie skutecznie zawartej umowy nie wywołuje uprawnienia do żądania zwrotu poprawnie naliczonego i uiszczonego podatku.

Rezygnacja nic nie daje

Fiskus podkreślił, że można go odzyskać tylko w sytuacjach wymienionych w art. 11 ustawy o PCC. Nie ma tam rezygnacji z umowy (interpretacja nr ITPB2/436-74/14/DSZ). Podobnie zakończyła się sprawa, która dotarła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. III SA/Wa 2887/08).

Niemiecka firma zawarła umowę zakupu udziałów w polskiej spółce. Złożyła deklarację i zapłaciła podatek. Ostatecznie zrezygnowała z inwestycji, gdyż okazało się, że spółka jest w gorszej sytuacji finansowej, niż zapewniał sprzedawca. PCC jednak już nie odzyskała.

Zarówno fiskus, jak i sąd uznali, że odstąpienie od umowy nie jest przesłanką ani zwrotu podatku na podstawie art. 11 ustawy o PCC, ani stwierdzenia nadpłaty na podstawie ordynacji podatkowej.

Umowa jest skuteczna

– Podatek od czynności cywilnoprawnej trzeba odprowadzić, jeśli umowa została skutecznie zawarta – tłumaczy Tomasz Napierała, doradca podatkowy, partner w ABC Tax. – Jeśli więc podpisaliśmy umowę zakupu mieszkania, a potem z niego rezygnujemy, np. z powodów osobistych, to podatku nie odzyskamy, bo nie ma do tego podstawy prawnej.

Przypomnijmy, że ustawa o PCC pozwala na zwrot podatku m.in. wówczas, gdy mamy do czynienia z tzw. nieważnością względną umowy. Możemy się na nią powoływać, gdy działaliśmy pod wpływem błędu. Inną okolicznością uzasadniającą zwrot podatku jest np. niespełnienie się warunku zawieszającego, od którego uzależniono wykonanie czynności.

A co jeśli umowa od początku jest nieskuteczna, na przykład kupiliśmy mieszkanie już wcześniej sprzedane?

– Wtedy możemy wystąpić o stwierdzenie nadpłaty w PCC, gdyż był on nienależny – informuje Tomasz Napierała.

Opinia:

Gerard ?Dźwigała, radca prawny i doradca podatkowy z kancelarii Dźwigała, Ratajczak ?i Wspólnicy

Osoba, która została wprowadzona w błąd przez sprzedawcę, może zażądać od niego odstąpienia od umowy. W świetle ustawy o PCC nie daje to jej jednak prawa do wystąpienia o zwrot podatku. Lepszym rozwiązaniem jest złożenie sprzedawcy pisemnego oświadczenia ?o uchyleniu się od skutków czynności prawnej, której dokonano ?pod wpływem błędu (na podstawie art. 88 kodeksu cywilnego). Wtedy ważność umowy zostaje uchylona ze skutkiem występującym od momentu jej zawarcia. Mamy więc do czynienia z sytuacją wymienioną w art. 11 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC – uchylone zostały skutki prawne oświadczenia woli (tzw. nieważność względna). To daje nam prawo do ubiegania się o zwrot zapłaconego podatku. Warto ?o tym pamiętać, bo kwoty PCC są często niebagatelne.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem