– Odsetki zasądzone wyrokiem sądu dla wnioskodawcy nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego, ponieważ nie są odszkodowaniem lub zadośćuczynieniem, lecz wynikają z odrębnych przepisów i dotyczą opóźnienia w spłacie świadczenia pieniężnego – wyjaśnił w lipcowej interpretacji dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy (Nr interp: ITPB1/415-385/14/AK).
Chodziło tu o odsetki od kwoty odszkodowania, które bezsprzecznie było z PIT zwolnione.
Organ tłumaczył, że ustawa o PIT zwalnia z podatku niektóre odsetki i niektóre odszkodowania, ale nie przewiduje wprost preferencji dla odsetek od zwolnionych z daniny odszkodowań.
Związek z głównym świadczeniem
Z pytaniem zwrócił się syn ofiary śmiertelnej wypadku samochodowego. Ubezpieczyciel nie kwapił się z wypłatą należnego odszkodowania, więc syn skierował sprawę do sądu. Wygrał, ale za niską – jego zdaniem – kwotę. Odwołał się do sądu wyższej instancji, a ten przyznał mu wyższe odszkodowanie i odsetki należne od dnia złożenia pozwu do sądu pierwszej instancji.
Syn zapytał izbę skarbową o opodatkowanie zasądzonej kwoty. Ustawa o PIT zwalnia z podatku m.in. odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej, z wyjątkiem związanych z działalnością gospodarczą i dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Pytanie dotyczyło więc wyłącznie odsetek.