Reklama
Rozwiń

Rolnik zapłaci PIT od sprzedaży odzyskanej ziemi

Przyznanie na własność działek zostawionych do użytkowania rolnikom, którzy przekazali gospodarstwo w zamian za rentę, jest ich nabyciem w myśl przepisów podatkowych.

Publikacja: 26.11.2014 07:50

Rolnik zapłaci PIT od sprzedaży odzyskanej ziemi

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Rolnik po ponownym przejęciu własności działki, którą władał nieprzerwanie od wielu lat, musi odczekać pełnych pięć lat, by sprzedać nieruchomość bez PIT. Tak wynika z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Małżonkowie w 1979 r. przekazali na rzecz Skarbu Państwa gospodarstwo rolne w zamian za rentę. Pozostawili sobie m.in. działkę gruntową o powierzchni 37 arów do bezpłatnego dożywotniego użytkowania.

W 1991 r. weszła w życie ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych. Przyznawała ona osobom, które przekazały gospodarstwo rolne państwu, prawo do bezpłatnego przyznania własności użytkowanych gruntów.

Już po śmierci męża żona wystąpiła, na podstawie art. 118 ustawy, o potwierdzenie swoich praw do starosty, który wydał decyzję o nieodpłatnym przekazaniu na własność w 2012 r.

Właścicielka sprzedała działkę w czerwcu 2014 r.

Zapytała izbę o skutki nieodpłatnego przyznania własności działki w 2012 r., tj. czy należy je traktować jako nabycie w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Przepis ten mówi, że sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana, jeśli następuje w trakcie pięciu lat, licząc od końca roku jej nabycia.

Zdaniem podatniczki nie powinna zapłacić podatku od sprzedaży, ponieważ własność działki nabyła na początku lat 90., na mocy ustawy. Późniejsza decyzja starosty miała charakter deklaratoryjny, była jedynie potwierdzeniem jej prawa, a nie skutkowała nabyciem w rozumieniu ustawy o PIT.

Innego zdania była izba.

– Wnioskodawczyni przysługiwało jedynie uprawnienie do wystąpienia do starosty z wnioskiem o przeniesienie własności użytkowanej działki. Nie ulega wątpliwości, że wskazany przepis art. 118 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników nie przewiduje możliwości nabycia własności z mocy samego prawa, nabycie to wiąże się z koniecznością złożenia odpowiedniego wniosku – uzasadnił organ.

Izba uznała, że podatniczka nabyła działkę w 2012 r., więc sprzedając ją w 2014 r., osiągnęła przychód.

Po pomniejszeniu ceny sprzedaży o koszty uzyskania przychodu trzeba odprowadzić od dochodu PIT w wysokości 19 proc.

W takich sytuacjach koszty są jednak niewielkie. Mogą nimi być udokumentowane nakłady zwiększające wartość nieruchomości.

numer interpretacji: ITPB2/415-728/14/DSZ

Prawo w Polsce
Ruch Adama Bodnara ws. wyborów prezydenckich. Będzie ponowne liczenie głosów
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Zawody prawnicze
Prawnicy ze stolicy rozczarowani po zjeździe adwokatury. „Wstydźcie się”
Zawody prawnicze
Ranking kancelarii prawniczych 2025. Znamy zwycięzców