Termin rozliczenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych upływa 31 stycznia. W tym roku dzień ten wypada w sobotę, więc podatnicy mogą składać deklaracje jeszcze w poniedziałek.
– Ryczałt to uproszczona forma rozliczenia, którą mogą wybrać zarówno niektórzy przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne, które czerpią zyski z najmu prywatnych nieruchomości – mówi prawnik Marcin Malinowski.
Jak zauważa, liczba przedsiębiorców płacących ryczałt pozostaje w ostatnich kilku latach na podobnym poziomie. Przybywa natomiast osób, które wybierają ten sposób rozliczenia najmu i dzierżawy.
Podstawową zaletą ryczałtu ewidencjonowanego jest stosunkowo niska stawka, którą płaci się od przychodu. Oznacza to, że nie można odliczyć żadnych kosztów jego uzyskania. Dla najmu stawka wynosi 8,5 proc. Właściciel nieruchomości wpisuje więc w PIT-28 kwotę uzyskanego przychodu oraz obliczoną według stawki 8,5 proc. kwotę podatku.
Deklarację składa się do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika. Nie ma znaczenia, że wynajmowany lokal znajduje się w innym miejscu. Co ważne, do przychodu nie wlicza się opłat ponoszonych przez najemcę, np. czynsz do spółdzielni mieszkaniowej, prąd i gaz. Warunkiem jest, by z umowy najmu wynikało, że lokator reguluje te opłaty.