Możliwość podzielenia się z potrzebującymi częścią daniny, która powinna trafić do budżetu, dziś nie wymaga wielkiego zachodu. Nie trzeba samodzielnie wpłacać jej na konto beneficjenta, wypełniać dodatkowych dokumentów, fatygować się do urzędu.
Podatnik wypełnia tylko odpowiednią rubrykę w PIT. Wykazaną tam kwotę na konto beneficjenta przekazuje naczelnik urzędu skarbowego.
Ustawodawca stawia jednak przed podatnikami pewne wymagania, od których zależy prawo do samodzielnego dysponowania 1 proc. Chodzi przede wszystkim o termin. Pierwsze zastrzeżenie dotyczy terminu złożenia zeznania lub jego korekty.
Żeby skutecznie podzielić się 1 proc., rozliczenie roczne musi trafić do urzędu skarbowego w terminie określonym dla jego złożenia. Dla PIT-28 był to 31 stycznia (w 2015 r. termin ten wypada w sobotę, więc podatnicy zyskali czas do 2 lutego). Dla PIT-36, PIT-37, PIT-38, i PIT-39 i PIT-36L termin upłynie 30 kwietnia. Pamiętajmy: spóźnialski, który złoży rozliczenie roczne choćby dzień po terminie, nie przekaże swojego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.
Wniosek o przekazanie 1 proc. może wynikać też z korekty pierwotnego zeznania. Tu również obowiązuje ograniczenie czasowe. Fiskus przekaże daninę tylko, jeśli korekta zostanie złożona w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania rocznego. Przy formularzach PIT-36, PIT- 37, PIT-38 i PIT-39 i PIT-36L datą graniczącą co do zasady jest 31 maja. Ze względu jednak na to, że w 2015 r. ten dzień wypada w niedzielę, termin zostanie przesunięty do poniedziałku 1 czerwca. Korektę PIT-28 zasadniczo należało złożyć do końca lutego. W 2015 r. podatnicy mieli więcej czasu, bo 28 lutego wypadał w sobotę.