PIT 2014: Zainwestuj, żeby nie płacić podatku po sprzedaży nieruchomości

Osoba sprzedająca nieruchomość uniknie podatku, jeśli uzyskane pieniądze wyda na własne cele mieszkaniowe. Ulga nie obejmuje jednak wydatków na meble czy ogród.

Publikacja: 08.04.2015 07:35

PIT 2014: Zainwestuj, żeby nie płacić podatku po sprzedaży nieruchomości

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Katalog inwestycji, które pozwalają skorzystać z ulgi, zawiera art. 21 ust. 25 pkt 1 i 2 ustawy o PIT.

Są to m.in:

- nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,

-  nabycie gruntu pod budowę, także z rozpoczętą budową, lub działki, która w ciągu dwóch lat zmieni przeznaczenie na budowlaną,

-  budowa, rozbudowa lub remont własnego budynku,

-  rozbudowa lub adaptacja na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego,

-  spłata kredytu (wraz z odsetkami) zaciągniętego na cele mieszkaniowe przed dniem uzyskania przychodu ze sprzedaży,

-  spłata kredytu refinansowego zaciągniętego przed sprzedażą.

Warunkiem uniknięcia PIT jest przeznaczenie całej kwoty uzyskanej ze sprzedaży na opisane w ustawie cele mieszkaniowe. Sprzedający ma na inwestycję dwa lata, licząc od końca roku, w którym zbył nieruchomość.

Przykład: Pan Stefan kupił mieszkanie w lutym 2011 r., sprzedał w październiku 2014 r. Chce kupić działkę i zbudować dom. Do końca kwietnia 2015 r. musi złożyć PIT-39 i wykazać w nim całą kwotę dochodu jako zwolnioną z podatku. Na dokonanie wydatków na cele mieszkaniowe ma czas do końca 2016 r.

Podatnicy muszą jednak uważać, gdyż nie wszystkie inwestycje fiskus uznaje za wydatki na cele mieszkaniowe. Izba Skarbowa w Warszawie stwierdziła w interpretacji (nr IPPB4/415-939/12-5/JK), że w ramach ulgi można naprawić dach, wykonać elewację/tynk, instalacje elektryczne i sanitarne, urządzenia grzewcze, instalacje wodno-kanalizacyjne oraz podłogi. Ale do zwolnienia z PIT nie uprawnia już zakup garażu czy urządzenie przydomowego ogrodu. Nie można też skorzystać ze zwolnienia na zakup działki rekreacyjnej.

Podobnie Izba Skarbowa w Łodzi uznała w interpretacji (nr IPTPB2/415-436/14-4/Akr), że przy zakupie siedliska zwolnione z PIT będą tylko wydatki na zakup budynku mieszkalnego. Ulga nie dotyczy natomiast budynków gospodarczych, gruntów, łąki i drogi.

Zgodnie z interpretacją IS w Warszawie (nr IPPB4/415-827/14-5/JK2) zwolnienie nie obejmuje również tej części wydatków, którą podatnik przeznaczy na umeblowanie domu (nawet jeśli jest to trwała zabudowa), wyposażenie kuchni czy zakup sprzętów AGD.

Fiskus wymaga też, by faktury dokumentujące wydatki na cele mieszkaniowe zostały wystawione na nazwisko podatnika, czyli tego, kto był właścicielem sprzedanej nieruchomości. IS w Katowicach uznała (nr IBPBII/2/415-595/14/NG), że podatnik nie skorzysta z ulgi, jeśli materiały budowlane kupił jego małżonek.

Co ważne, cele mieszkaniowe można realizować nie tylko w Polsce. Za pieniądze ze sprzedaży można kupić nieruchomość w innym kraju Europy.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne