Dobroczynność nie kosztuje

Przy okazji wypełniania zeznania można wesprzeć organizacje pożytku publicznego.

Aktualizacja: 11.03.2016 07:42 Publikacja: 11.03.2016 07:10

Dobroczynność nie kosztuje

Foto: Fotorzepa/ Adam Burakowski

Niewielka, ale dla potrzebujących istotna część podatku za 2015 r. zamiast do Skarbu Państwa może trafić do organizacji pożytku publicznego.

Można nawet wskazać szczegółowy cel, na który zgodnie z jego życzeniem powinny być wydane pieniądze. Cała operacja jest bezbolesna dla kieszeni podatnika.

Urząd wszystko załatwi

Wniosek o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) to naprawdę dwa pola do uzupełniania w formularzu, który tak czy inaczej trzeba urzędowi skarbowemu wysłać (patrz ramka). Tyle wystarczy, by podzielić się swoim podatkiem.

W pierwszym polu wpisujemy numer Krajowego Rejestru Sądowego, pod jakim zarejestrowana jest wybrana przez nas OPP. W drugim kwotę, którą chcemy przekazać na jej wsparcie – maksymalna kwota to 1 proc. podatku należnego fiskusowi, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół, można wskazać niższą sumę. Jeśli pomylimy się w obliczeniach i wpiszemy zbyt dużą kwotę, urząd skarbowy przeleje na konto OPP tę maksymalną.

Cała trudność sprowadza się więc do wyboru, z kim podzielić się podatkiem należnym fiskusowi.

A jest z czego wybierać.

Na publikowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej liście Organizacji Pożytku Publicznego, z którymi można podzielić się podatkiem za 2015 r., widnieje ponad 8 tys. pozycji, a wśród nich hospicja, szpitale, komitety budowy pomników, Ochotnicza Straż Pożarna, kluby sportowe etc. Pełen wykaz znaleźć można na stronie internetowej www.pozytek.gov.pl, gdzie możemy odszukać np. organizację z naszej miejscowości.

Możemy też bardziej szczegółowo ukierunkować wsparcie, wskazując konkretny cel, na który 1 proc. podatku ma być przeznaczony. Może nim być np. pomoc konkretnej osobie.

W takim przypadku nadal to OPP będzie adresatem 1 proc. daniny, ale można założyć, że nie zlekceważy wyboru podatnika, mając w perspektywie kolejne rozliczenie za rok.

Dobrowolnie można także udostępnić OPP dane kontaktowe i informacje o przekazanej kwocie.

Wszystkie te opcjonalne informacje również przekazuje się OPP za pośrednictwem urzędu skarbowego, uzupełniając odpowiednie pola sekcji dotyczącej 1 proc. formularza podatkowego.

Pomoc czasem można podzielić

Wzory deklaracji PIT nie przewidują możliwości podzielenia 1 proc. podatku pomiędzy kilka organizacji. Obowiązuje zasada: jeden formularz – jeden obdarowany.

Nie ma jednak przeszkód, by podatnik, który składa więcej niż jedną deklarację, np. PIT-37 od dochodów z pracy na etacie i PIT-38 od dochodów z giełdy, wybrał w każdej z nich inną OPP.

Jak można przekazać pieniądze

Podzielić się 1 proc. podatku można, wypełniając:

- PIT-36 – przeznaczony dla prowadzących firmę opodatkowaną według skali, osiągających przychody z pracy na etacie i zleceń, którzy nie mogą wypełnić PIT-37;

- PIT-36L – dla przedsiębiorców, którzy wybrali liniowy PIT;

- PIT-37 – formularz do rozliczeń podatników uzyskujących przychody wyłącznie w Polsce, za pośrednictwem płatnika, opodatkowane skalą. Ten wzór wypełniają m.in. pracujący na etacie;

- PIT-38 – dla uzyskujących przychody z kapitałów pieniężnych, m.in. amatorów gry na giełdzie;

- PIT-39 – ten wzór służy do rozliczeń przychodów ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych (np. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu);

- PIT - 28 – do rozliczeń tzw. ryczałtu ewidencjonowanego.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem