Został jeszcze niecały miesiąc na złożenie rozliczenia PIT za rok 2015. W tym roku ostateczny termin złożenia przez podatników rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2015 oraz uiszczenia ewentualnej niedopłaty mija 2 maja. Pracownicy, którzy w terminie do 11 stycznia 2016 r. złożyli pracodawcy PIT-12 i nie mieli żadnego innego przychodu, z którego powinni się rozliczyć, nie muszą się martwić rozliczeniem, gdyż pracodawca zrobił to za nich, wysyłając do właściwego urzędu skarbowego informację PIT-40 (składaną do końca lutego 2016 r.).
Obowiązki firmy
Pracodawca zobowiązany przez pracownika do rocznego rozliczenia podatku dochodowego za rok ubiegły ponosi odpowiedzialność za terminowe złożenie informacji PIT do urzędu skarbowego i wysłanie jej do podatnika oraz za wykazanie w nich prawidłowych wartości i rozliczenia. Niestety, decydując się na rozliczenie przez pracodawcę, nie można skorzystać z ulg podatkowych. Mogą je rozliczyć tylko ci podatnicy, którzy decydują się na rozliczenie we własnym zakresie. To samo dotyczy przekazania 1 proc. na konto wybranej organizacji pożytku publicznego.
Skąd się biorą różnice
Choć co do zasady przy rozliczaniu przychodu uzyskanego u jednego pracodawcy nie powinny wystąpić różnice, to jednak w praktyce często występują nadpłaty lub niedopłaty podatku. Przyczyny występowania różnic mogą być związane m.in. ze sposobem zaokrąglenia przez program, w którym obliczana jest miesięczna zaliczka na podatek, zastosowaniem nieprawidłowych kosztów uzyskania przychodu, korektą składki na ubezpieczenie zdrowotne lub przekroczeniem progu podatkowego w ciągu roku kalendarzowego. Niezależnie od tego, czy przy rocznym rozliczeniu powstanie nadpłata czy niedopłata podatku, płatnik ma obowiązek rozliczyć je w terminach określonych w ustawie o PIT.
Kiedy uwzględnia się nadpłatę
Jeżeli w wyniku rozliczenia podatku okaże się, że pobrana zaliczka jest wyższa niż należna, to nadpłata powinna być zaliczona na poczet zaliczki za marzec 2016 r. Jeżeli natomiast kwota nadpłaty przewyższa kwotę marcowej zaliczki, to pracodawca ma obowiązek zwrócić pracownikowi różnicę w gotówce. O kwotę zwróconej nadpłaty pracodawca ma obowiązek pomniejszyć zobowiązanie wobec urzędu skarbowego za marzec, płatną do 20 kwietnia, oraz wykazać ją w deklaracji rocznej PIT-4R za rok 2016 (deklaracja składana do końca stycznia 2017 r. za rok 2016).
Niedopłata nawet do końca kwietnia
Jeżeli z wymienionych przyczyn pobrane zaliczki na podatek dochodowy za rok 2015 były niższe niż należne, to wówczas przy rozliczeniu rocznym powstanie niedopłata podatku. Pracodawca, jako osoba odpowiedzialna za rozliczenie pracownika, ma obowiązek pobrać pracownikowi niedopłatę z wynagrodzenia za marzec. Wyjątek stanowi sytuacja, w której na prośbę pracownika niedopłata podatku zostaje pobrana z wynagrodzenia za kwiecień. O kwotę powstałej niedopłaty płatnik powiększa zobowiązania podatku za miesiąc, w którym potrącił ją pracownikowi oraz wykazuje ją w zeznaniu rocznym PIT-4R za rok 2016.