Gdy wewnątrz naszego prążkowia neurobiolodzy zauważyli neurony, w pierwszym momencie sądzili, że ich głów-nym zadaniem jest uwalnianie dopaminy i wzbudzanie przy-jemności w odpowiedzi na osiąganie celu. To prawda, jednak odkrycia ostatnich lat zniuansowały ich hipotezy. Faktycznie, neurony prążkowia i cały – jak go ochrzciliśmy – układ na-grody popychają nas ku temu, co pozwala zdobyć pożywienie, seks, pozycję społeczną, informacje oraz zaoszczędzić energię. Faktycznie, robią to, by zwiększyć nasze szanse przeżycia. Jak z czasem spostrzegli uczeni, cechują się jednak również o wiele istotniejszą właściwością: odgrywają fundamentalną rolę w pro-cesach uczenia.
Jeżeli umieścimy szczura w labiryncie, w którym jest ukry-te pożywienie, a szczur w wybranym przez siebie korytarzu znajdzie kawałek sera, to w momencie dokonania przez niego odkrycia neurony łączące pole brzuszne nakrywki z jądrem półleżącym (w prążkowiu) uwolnią dużą ilość dopaminy. Szczur oczywiście będzie odczuwał przyjemność. To jednak nie koniec doświadczenia, i właśnie jego druga część jest szczególnie inte-resująca. Jeżeli ponownie umieścimy tego samego szczura przy wejściu do labiryntu i jeżeli szczur ponownie wybierze ten sam korytarz, to – jak zauważymy – neurony uwolnią dopaminę już przy wejściu do korytarza. Szczur będzie przewidywał obecność sera na końcu korytarza. Jeśli zwierzę wejdzie do korytarza i doszedłszy do jego końca, znajdzie oczekiwany kawałek sera, odnotujemy brak reakcji neuronów dopaminergicznych, ich bezczynność. Tak, jakby przyjemność nie była potrzebna, bo szczur spodziewał się znaleźć jedzenie i efekt był zgodny z ocze-kiwaniami.
Jeżeli jednak zwierzę nie znajdzie sera, neurony dopaminer-giczne całkowicie się zdezaktywują, wskutek czego mózg odczuje deficyt dopaminy: układ nerwowy ukarze szczura, ponieważ rezultat jest poniżej oczekiwań. Kara działa jak wewnętrzne ostrzeżenie: „Zmień taktykę, bo dotychczasowa nie działa". Szczur wybiera więc inny korytarz. Ponieważ nie wie jeszcze, czego się spodziewać, nie formułuje żadnych oczekiwań odnoś-nie do obecności sera. Jeżeli znajdzie pokarm, neurony dopami-nergiczne zareagują intensywnym wyładowaniem. Następnym razem szczur ponownie wybierze ten sam korytarz. Jeśli na jego końcu znów będzie kawałek sera, neurony dopaminergicz-ne pozostaną obojętne, ponieważ zwierzę się go spodziewało. Ale jeśli łut szczęścia sprawi, że zamiast jednego kawałka sera szczur znajdzie dwa kawałki, neurony dopaminergiczne znowu uwolnią dopaminę.
Doświadczenie dowodzi, że układ nagrody aktywuje się tylko wówczas, gdy zyskujemy więcej, niż się spodziewaliśmy. Oczeki-wane efekty nie dostarczają przyjemności. Wartość ma jedynie rezultat lepszy od przewidywanego. Motywem przewodnim naszych działań jest zasada: