Arabowie zmagają się z postkolonializmem

Czy wysiłki państw mogą zmienić wizerunek kraju? Społeczeństwa? Kultury i religii? Ile czasu to zajmie – rok, dekadę, pokolenie? A może próby rebrandingu narodowego to walka z wiatrakami, świadectwo kompleksów niższości, które tylko wystawiają na pośmiewisko?

Publikacja: 17.01.2020 18:00

Arabowie zmagają się z postkolonializmem

Foto: Christopher Pike/Bloomberg/Getty Images

Można rozmawiać, aby prowadzić spór i osądzać. Ale można też, aby poszerzyć horyzont – mówi Mohammed. Młody Emiratczyk odbiera mnie z lotniska w Abu Zabi w imieniu organizatorów sympozjum „Pionierzy Orientu. Zachodni podróżnicy w świecie arabskim". Pod koniec listopada zeszłego roku akademicy, pisarze oraz tłumacze z Japonii, Chin czy Argentyny, ale także z Europy i Półwyspu Arabskiego zjechali się, by przedyskutować wielosetletni dorobek podróżników literatów, którzy przemierzali ten region. Jaki obraz napotykanych tam ludzi i ich życia społeczno-politycznego przekazali w swoich tekstach? Czy dziś warto czytać literaturę podróżniczą z odległych czasów? A co mówią współczesne reportaże o krajach arabskich?

Pozostało 95% artykułu

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
„Heretic”: Wykłady teologa Hugh Granta
Plus Minus
„Farming Simulator 25”: Symulator kombajnu
Plus Minus
„Rozmowy z Brechtem i inne wiersze”: W środku niczego
Plus Minus
„Joy”: Banalny dramat o dobrym sercu
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Karolina Stanisławczyk: Czarne komedie mają klimat
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska