Stanisław Strasburger

Jessica Hamed: W pandemii państwo posuwa się za daleko

Jessica Hamed, prawniczka: Zamieniamy się w obywateli, którzy uciekają od odpowiedzialności za samych siebie. Państwo tworzy coraz bardziej szczegółowe reguły współżycia, niejako nas w tym zastępując. W ten sposób dochodzi do odwrócenia pewnego porządku. Do tej pory państwo miało głównie nie szkodzić.

Kuchnia indyjska z covidem w tle

– W Portugalii nigdy nie siedzieliśmy na czyimś garnuszku – zapewniają Lakszmi i Mohan, małżeństwo emigrantów z Indii, którzy na krańcu Europy rozkręcili niewielki biznes.

Lockdown na wieki

Czy przypadkiem pani Merkel i jej otoczenie nie tracą kontaktu z rzeczywistością, uciekając w coraz bardziej restrykcyjne regulacje covidowe – zastanawia się publicysta i podróżnik.

Od wirusa do EU-topii

Lockdowny, czerwone strefy i poziomy zagrożenia – od prawie roku reguły naszego współżycia stoją na głowie. Potrzebujemy nowej umowy społecznej, która stanie na straży powściągliwości państwa opiekuna.

Stanisław Strasburger: Gaszenie światła

Izolacja ma nas chronić, czy paraliżować strachem? – pyta pisarz i podróżnik.

Arabowie zmagają się z postkolonializmem

Czy wysiłki państw mogą zmienić wizerunek kraju? Społeczeństwa? Kultury i religii? Ile czasu to zajmie – rok, dekadę, pokolenie? A może próby rebrandingu narodowego to walka z wiatrakami, świadectwo kompleksów niższości, które tylko wystawiają na pośmiewisko?

Stanisław Strasburger: Tęcza języków, wielobarwna całość?

Może nie warto mówić o „mowie ojczystej" i „obcej"? Ich granice są płynne, po co zatem na siłę skupiać się na odróżnianiu?

Akcja #metoo. Rewolucja samotnych

Ta kampania ma szanse nabrać podobnie rewolucyjnej dynamiki, jak przyznanie kobietom praw wyborczych czy rozpowszechnienie antykoncepcji. Daje możliwość przezwyciężenia lęku. Wstrząsa mitem bezpiecznej przeszłości: dla połowy ludzkości codzienność bowiem nigdy nie była bezpieczna! Przeciwnie, była źródłem trwogi, frustracji i wykluczenia – pisze publicysta.

Strasburger: Wiara w solidarność

Niepodległość zawsze pozostaje względna. Politycy katalońscy, hiszpańscy, ale też ci z każdego innego kraju doskonale o tym wiedzą. Jeśli twierdzą coś przeciwnego, najzwyczajniej kłamią – pisze publicysta.

Sfeminizujmy politykę

By zwiększyć naszą polityczną skuteczność, nie możemy uciekać od własnych emocji. Wyborca, który nie zna własnych potrzeb, łatwo pada łupem manipulacji, z czasem się frustruje, może nawet radykalizuje – pisze publicysta.