Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 24.04.2010 01:55 Publikacja: 24.04.2010 01:55
Gruzin protestujący przed rosyjskim posterunkiem w Khati na zachodzie Gruzji (fot: AFP/Louisa GOULIAMAKI)
Foto: AFP
Politycy Zachodu flirtują sobie w najlepsze z Dmitrijem Miedwiediewem i Władimirem Putinem. Resetują stosunki, sprzedają nowoczesną broń, na wyprzódki podłączają się do rur z rosyjskim gazem, debatują nad przyjęciem Rosji do NATO. I to wszystko kilkanaście miesięcy po wojnie w Gruzji. Pierwszej od upadku ZSRR wojnie, w której rosyjskie wojska wkroczyły na teren niepodległego państwa.
W takim momencie ukazuje się książka amerykańskiego dyplomaty i eksperta ds. międzynarodowych, na dodatek związanego z demokratami, który pisze bardzo dobitne słowa o nowej Rosji. W Polsce nie brzmi to zaskakująco, ale w wielu krajach Zachodu tezy o nowej Rosji, która definiuje się jako przeciwnik wartości zachodnich, i to przeciwnik agresywny, mają posmak publicystycznej rewolucji. Pod adresem Rosji padają jeszcze określenia takie jak nacjonalizm czy rewizjonizm. A wojna z Gruzją o Osetię Południową to konflikt, w którym Rosja wystąpiła przeciwko Zachodowi. Stało się to na terenie kraju, którego prezydent Micheil Saakaszwili był (i chyba wciąż jest) najbardziej prozachodnim przywódcą w krajach poradzieckich, nie licząc państw bałtyckich, należących już szczęśliwie do UE i NATO.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Dzieje Programu Manhattan są jedną z kluczowych opowieści XX w. Dobrze, że Jonathan Fetter-Vorm nic z niej nie z...
Czytam różne książki o Ukrainie, ale to „Null” Twardocha jest dla mnie szczególnie ważny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas