Przegląd godzin szczególnych w polskiej świadomości

Nasza teraźniejszość pełna jest godzin, które pojawiają się nagle na ulicznym zegarze, kuchence mikrofalowej, rozkładzie jazdy. I coś przypominają

Publikacja: 27.08.2011 01:01

Przegląd godzin szczególnych w polskiej świadomości

Foto: Archiwum

Wojna! Ale wcześniej, pod koniec sierpnia 1939 roku do portu w Gdańsku wpływa zwalisty pancernik „Schleswig-Holstein". Wizyta jest gościnna, więc witają go uśmiechy, uściski i ukłony. Jednak 1 września nad ranem rozlega się niehonorowa salwa skierowana w stronę składnicy wojskowej na Westerplatte. Jest 4.45 i tak zaczyna się II wojna światowa. A przynajmniej taką wersję podają podręczniki. O 4.45 rozpoczynają się więc wszystkie państwowe uroczystości honorujące kolejne rocznice. Według źródeł ostrzał miał się jednak rozpocząć o 4.48, a przyczyną opóźnienia była konieczność przestawienia okrętu. Zresztą wojna rozpoczęła się już o 4.34, gdy niemieckie bombowce zaatakowały dworzec kolejowy, mostowy i koszary w Tczewie. A już na pewno o 4.42, gdy zbombardowano Wieluń. Różnice w czasie wynikały ze źle zsynchronizowanych zegarów w niemieckich jednostkach.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
Polska jest na celowniku Rosji. Jaka polityka wobec Ukrainy byłaby najlepsza?
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama