Bestsellery: Książki sierpnia

Aktualizacja: 10.09.2012 22:50 Publikacja: 07.09.2012 17:00

Bestsellery: Książki sierpnia

Foto: materiały prasowe

1. „Królowa zdrajców" Trudi Canavan

(Galeria Książki) – zamykająca trzyczęściowy cykl „Trylogia zdrajcy" przynosi informacje o Mieście Glizdów: „Minęła już ponad dekada – prawie dwie – odkąd dziesiątki dzieci z ulicy zadomowiły się w tunelach, po tym jak zniszczono ich dzielnicę. Szybko stały się bohaterami budzących grozę historii opowiadanych w spelunkach i żeby straszyć niegrzeczne dzieci. Mówiło się, że Glizdowie nigdy nie wychodzą na światło dzienne, że opuszczają tunele tylko nocą, przechodząc kanałami i przez piwnice, żeby podkradać jedzenie i robić ludziom psikusy. Niektórzy wierzyli, że mieszkańcy tuneli zamienili się w patykowate, blade istoty o wielkich ślepiach, dzięki którym widzą w ciemnościach. Inni powiadali, że wyglądają jak zwykłe dzieci ulicy, ale gdy otwierają usta, okazuje się, że mają długie kły. Panowało jednak zgodne przekonanie, ze zapuścić się na terytorium Glizdów to jak prosić się o śmierć. Od czasu do czasu pojawiali się tacy, którzy postanawiali przekonać się o tym na własnej skórze. Większość nigdy nie wracałą, nieliczni jednak pojawiali się z powrotem, krwawiąc z ran zadanych w ciemnościach przez bezszelestnych, niewidocznych napastników".

2

. Czytam o

Tak sobie myślę..." Jerzego Stuhra

(Wydawnictwo Literackie): „Książki takiej jak ta nie można po prostu recenzować. Bo jakież możemy mieć prawo do oceniania myśli i opinii takiego człowieka jak Jerzy Stuhr". Takie same prawo jak do oceniania myśli i opinii każdego innego autora.

3

.

Chris Kyle

to bohater i autor wspomnień wydanych przy pomocy Jima DeFelice i Scotta McEwana pod tytułem

„Cel snajpera" (Znak)

. Facet należał do tego oddziału Navy SEALs, który zabił Osamę bin Ladena. Klasyka gatunku, od wielu podobnych książek różniąca się tym tylko, że Kyle w swoich misjach często współpracował z polskim GROM-em i wyraża się o nim więcej niż dobrze.

4

.

„Pięćdziesiąt twarzy Greya" E.L.James

(Sonia Draga) – najszybciej sprzedająca się książka ostatnich tygodni. Barwne fantazje seksualne gospodyni domowej w ciągu niecałych trzech miesięcy pobiły rekord „Kodu Leonarda da Vinci" Dana Browna. A ta historia nazywana damskim porno lub sado-maso dla ubogich zakrojona jest na trylogię!

5

. „Zwierzenie się publiczne to jest jakieś gubienie swej własnej duszy. Coś trzeba zachować dla siebie" – twierdziła bohaterka książki

Anny Bikont i Joanny Szczęsnej „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej

"

(Znak). Jak widać, noblistka bywała niekonsekwentna. Stąd i ta biografia.

6. Ines de la Fressange

w „

Paryskim szyku"

(Rebis): „Moja babcia zawsze powtarzała mi, że im starsza się robisz, tym musisz być bardziej zadbana. Kiedy odwiedzałam ją w szpitalu, jej włosy były zawsze perfekcyjnie ułożone, a obok lekarstw na szafce nocnej zawsze stala buteleczka perfum".

7

. W

„Lilce" Małgorzaty Kalicińskie

j (Zysk i S-ka) wspominana jest Irena Gumowska, czyli Julia Child czy – jak kto woli – Helena Ćwierciakiewiczowa epoki PRL. I to wcale nie ironicznie, bo też miała Gumowska pomysły znakomite: „W czasach, gdy na półkach królował przysłowiowy ocet, ona wymyślała wszystko, co mogłoby zastąpić, udać coś, czego oczywiście nie było. Podśmiewano się z jej pasztetu z fasoli, a dzisiaj podobny pasztet z soi czy cieciorki kosztuje sporo w sklepie z ekożywnością dla wegetarian".

8

. Z

„Kodu uzdrawiania" Bena Johnsona i Alexandra Loyda

(G+J) poznaj: „metodę uzdrawiania, której wykonanie zajmuje jedynie kilka minut!; siedem sekretów życia, zdrowia i powodzenia; dziesięciosekundową metodę służącą rozładowaniu codziennych stresów; test, który pozwoli rozpoznać źródło twoich niepokojów". I tak dalej, i temu podobne. Końca nie widać.

9.

W internecie o

„Przeznaczonej" Kristin Cast i P.C. Cast

(Książnica): „Akcja toczy się bardzo powoli, autorki ciągle piszą o tym samym. Połowa książki przynudza, ciekawsza akcja rozpoczyna się w drugiej jej części. Pewnym plusem jest brak konfliktów miłosnych Zoey. Prawie wszyscy są już sparowani. Wydaje mi się, że cykl pisany jest na siłę. Brakuje jakichkolwiek powiewów świeżości. W każdej części ktoś ginie, a ktoś inny przychodzi, poza tym nic się nie zmienia". Oj, nie czepiałbym się aż tak – to jak w życiu.

10

.

Andrzej Pipipiuk „Szewc z Lichtenrade"

(Fabryka Druku). Tom opowiadań twórcy postaci Jakuba Wędrowycza. Bohater opowiadania tytułowego, antykwariusz Storm otrzymuje zlecenie odnalezienia wycinaka do dziurek i szydła, narzedzi szewskich skradzionych ich właścicielowi przez szewca-narodowego socjalistę. Dziwne? Mało co może dziwić w książce, w której Hitler z Goeringiem kłócą się z administratorem przytułku, a doktor Mengele handluje morfiną.

11

.

„Sklepik z niespodzianką. Adela" Katarzyny Michalak

(Nasza Księgarnia): jak jeszcze raz przeczytam w książce polskiej autorki o szarlotce z cynamonem, wpadnę w paranoję. Błągam, zmieńcie ciasto!

12

. We wrześniu ukazać się ma druga część

„Alibi na szczęście" Anny Ficner-Ogonowskiej

(Znak) zatytułowana „Krok do szczęścia". Proszę nie mieć pretensji, że nie ostrzegałem.

13

. „Do własnego wiersza", jeden z trzynastu utworów z ostatniego tomu

Wisławy Szymborskiej„Wystarczy"

(a5): W najlepszym razie będziesz, mój wierszu, uważnie czytany, komentowany i zapamiętany.

W gorszym przypadku tylko przeczytany.

Trzecia możliwość – wprawdzie napisany, ale po chwili wrzucany do kosza.

Masz jeszcze czwarte wyjście do wykorzystania - znikniesz nienapisany, z zadowoleniem mrucząc coś do siebie.

14.

Czy alkoholizm może być kwestią cudu i wiary, Wiary Żywej? Tak, przekonuje o tym popularna i lubiana aktorka Stanisława Celińska w książce

Karoliny Prewęckiej „Stanisława Celińska. Niejedno przeszłam

" (Prószyński Media). „Bóg i Chrystus uchronili mnie, Hioba – którym się poczułam – przed dalszym ciągiem. Nie leczyłam się, nie zaszywałam, nie byłam na odwykach. Zostało mi to ODJĘTE któregoś pięknego dnia po wielu próbach, modlitwach, błaganiach. Dokładnie tak, jak mówię: ODJĘTE – i od tej pory nie wypiłam niczego, co ma w sobie alkohol. Od dwudziestu trzech lat".

15.

Internetowa recenzetka wyznaje, że lektura

„Dla Ciebie wszystko" Nicholasa Sparksa

(Albatros) była jej dziewiątym spotkaniem ze swoim mistrzem. „Dziewiątym, a zarazem najgorszym" – czytamy. Już tego wystarczy, by samemu zainteresować się, co autor ckliwych powieści w rodzaju „Listu w butelce" zmalował tym razem.

16

. Ktoś dobrze zauważył,że w

„Fabryce aniołków" Camilli Lackberg

(Czarna Owca) „nie ma miejsca dla superbohaterów i superzłoczyńców. Świat przedstawiony w powieści to świat zwykłych ludzi, których życie nieraz krzywdzi i wypacza, którzy spotykają się ze złem i czasem wychodząz tych spotkań zwycięsko, a czasem nie".

17

.

Karen Thompson Walker

zapytana, dlaczego doszło do globalnej katastrofy opisanej przez nią w

„Wieku cudów"

(„Znak"), odrzekła: „To nieistotne dla mojej historii. Ważne jest, że wokół ludzi dzieje się coś niesamowitego, przerażającego i niewytlumaczalnego. To nadaje historii głębi. Wszyscy są zdezorientowani, naukowcy w 'Wieku cudów' sami nie potrafią wyjaśnić tego, co dzieje się na Ziemi".Dla nas to żadna sensacja. Nikt nie potrafi wyjaśnić, dlaczego Platforma Obywatelska utrzymuje się przy władzy, tymczasem Tuskowi przybywa poparcia z miesiąca na miesiąc.

18. „Zwiadowcy. Tom 11. Zaginione historie" Johna Flanagana

(Jaguar) Rzekomo ostatni tom „Zwiadowców". Młodym fanom Johna Flanagana pozostanie nowa trylogia „Wyrzutki".

19. „Wiosna w Różanach" Bogny Ziembickiej

(Otwarte) czyli dawnych wspomnień czar: „2 czerwca 1952, poniedziałek: W szkole czuje się już lekkie odprężenie i powiew wakacji. Bardzo na nie czekam. Jestem znużona rysowaniem z dziewczynkami dzielnego Pawła Korczagina. W tym roku na szczęście nie uczę w szóstych klasach i nie muszę omawiać czytanki, w której przodownik pracy Stanisław Sołdek zwierza się dzieciom: 'Dopiero pod wpływem kolegów z PPR zrozumiałem wiele spraw, nad którymi się dawniej nie zastanawiałem. Zrozumiałem rolę klasy robotniczej, znaczenie walki klasowej, a nade wszystko to, że motorem walki o przebudowę społeczną była i jest partia'. Free Europe zaczęła nadawać po polsku. Słucham Rozgłośni Polskiej i czuję się jak za okupacji. Wtedy wprawdzie słuchałam w schowku na klęczkach, dziś w fotelu, za to z uszami obolałymi od gwizdów i trzasków; 7 czerwca 1952, sobota: Po szkole zakupy. Coraz z tym trudniej. Po bonach mięsno-tluszczowych teraz mydło, proszek do prania, cukier i słodycze znowu są na kartki. Suszony agrest udaje rodzynki. Na wystawach tekturowe atrapy towarów. Okropna drożyzna. Krem Nivea 'niezastąpiony przyjaciel wszystkich' kosztuje 50 złotych. Pół kilo masła na placu – 30 złotych. Przyjdzie mi chyba sprawdzić, czy 'Margaryna – tłuszcz jadalny – jest w użyciu idealny'. Byłam w trzech pasmanteriach. Nigdzie nie ma gumy od majtek".

20.

26 kwietnia 1945 roku na drodze nad jeziorem Como przebrany w mundur niskiego rangą oficera niemieckiego Benito Mussolini zostaje rozpoznany przez jednego z włoskich partyzantów. Clarze, kochance Duce od 1936 r., nie pozwolono wsiąść do ciężarówki. Ale już nazajutrz o godzinie szesnastej – czytamy w „

Kobietach dyktatorów" Diany Durect

(Znak) – zostają wyprowadzeni w szczere pole. Clara, wciąż w swoi futrze z norek, zanosi się od płaczu. Ben jest apatyczny. Nim jeszcze zagrzmią strzały, szepcze mu do ucha: 'Jesteś zadowolony, że zostałam z tobą do końca?'. Nie odpowiedział. Pif-paf, pif-paf, pif-paf".

21

. O co chodzi w

„Milczącej dziewczynie" Tess Gerritsen

(Albatros)? Otóż, Iris Fang jest mistrzynią walki mieczem i z konsekwencją szkoli adeptów wushu. Aha.

22

. Ale sensacja! Z

„Pochwały powolności. Jak zwolnić". Carla Honore

(Drzewo Babel) dowiadujemy się, że to nie propagowany u nas od 1989 roku wyścig szczurów jest dobrą receptą na życie, ale pobyt blisko natury, czas na drobne przyjemności, no, luzik. Kto by pomyślał.

23 „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń1" Nicka Vujcicia

(Aetos). O książce pisać nie będę,o autorze, i owszem. Urodził się w 1982 r. w Australii. Cierpi na rzadką chorobę – fokomelię, objawiającą się brakiem kończyn. Miał 10 lat, gdy próbował popełnić samobójstwo.. Dziś kieruje organizacją non-profit „Życie bez kończyn", ma własną firmę, prowadzi szkolenia biznesowe, jeździ po całym świecie, pisze na komputerze z prędkością 43 słów na minutę, a jakby tego wszystkiego było mało, 12 lutego tego roku ożenił się z Kanae Miyahara, z którą miesiąc miodowy spędził na Hawajach.

24

.

„Pożądane. Pretty Little Liars 8" Sary Shepard

(Otwarte) to ósmy z serii obliczonej na 12 tomów. Internetowa czytelniczka wali prosto z mostu: „po ośmiu tomach przygody z dziewczynami z Rosewood powoli zaczynały mnie męczyć. Niezdecydowanie i naiwność Emily, wieczny wielki pech Hanny, niedomyślność Spencer i zwyczajowe nieogarnięcie życiowe Ani to już lekko odgrzewana sprawa, nie uzywając porównania do kotleta. Przydałoby się tchnąć nowego ducha w bohaterki".

25

.

„Dom na krawędzi" Marii Nurowskiej

(Znak) to kontynuacja jej powieści „Drzwi do piekła". Abstrahując od konekretnie tego tytułu, serdecznie mam już dosyć wszystkich ciągów dalszych. Jak zabili go, to już nie uciekł,wbrew temu, co usłyszeć można w znanym powiedzonku.

26. „Chłopiec z latawcem" Khaleda Hosseiniego

(Albatros) – literatura afgańska? Niekoniecznie. Hoseini jest, owszem, pisarzem afgańskim, ale mieszkającym w Kalifornii. W tle dziejów głównego bohatera przedstawia historię swej ojczyzny, od upadku monarchii do talibańskiego reżimu. Pięć lat temu powieść zekranizował Marc Forster.

27.

Obiegowe opinie głoszą, że kobiety, tak jak częściej niż mężczyźni piorą i zajmuja się kuchnią, tak rzadziej zdradzają. G..no prawda, o czym usiłuje przekonać, całkiem niepotrzebnie dorabiając pozorną głębię do prozaicznego tematu

Magdalena Witkiewicz

w

„Opowieści niewiernej"

(Świat Książki).

28. „Dialog szczęścia. Jak się nie dać" Beaty Pawłowicz

(Zwierciadło) – dziesięć dziennikarskich rozmów, głównie z psychologami i terapeutami. Wszyscy twierdzą, że należ się cieszyć dniem dzisiejszym, tym, co było wczoraj i co będzie jutro. No, po prostu cudownie.

29. „Facet na telefon" A.J.Gabryela

(Wielka Litera) – autobiograficzna powieść męskiej prostytutki. No brawo, brawo.

30. „Miejsce w słońcu" Lizy Marklund

(Czarna Owca), ósma powieść z kolejnego kryminalnego cyklu. Oczywiście, szwedzkiego, o dziennikarce śledczej Annice Bengtzon.

Ranking sporządziła Kamila Bauman

Komentarz Krzysztof Masłoń

1. „Królowa zdrajców" Trudi Canavan

(Galeria Książki) – zamykająca trzyczęściowy cykl „Trylogia zdrajcy" przynosi informacje o Mieście Glizdów: „Minęła już ponad dekada – prawie dwie – odkąd dziesiątki dzieci z ulicy zadomowiły się w tunelach, po tym jak zniszczono ich dzielnicę. Szybko stały się bohaterami budzących grozę historii opowiadanych w spelunkach i żeby straszyć niegrzeczne dzieci. Mówiło się, że Glizdowie nigdy nie wychodzą na światło dzienne, że opuszczają tunele tylko nocą, przechodząc kanałami i przez piwnice, żeby podkradać jedzenie i robić ludziom psikusy. Niektórzy wierzyli, że mieszkańcy tuneli zamienili się w patykowate, blade istoty o wielkich ślepiach, dzięki którym widzą w ciemnościach. Inni powiadali, że wyglądają jak zwykłe dzieci ulicy, ale gdy otwierają usta, okazuje się, że mają długie kły. Panowało jednak zgodne przekonanie, ze zapuścić się na terytorium Glizdów to jak prosić się o śmierć. Od czasu do czasu pojawiali się tacy, którzy postanawiali przekonać się o tym na własnej skórze. Większość nigdy nie wracałą, nieliczni jednak pojawiali się z powrotem, krwawiąc z ran zadanych w ciemnościach przez bezszelestnych, niewidocznych napastników".

Pozostało 90% artykułu
Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Adwentowe zwolnienie tempa
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Plus Minus
„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej": Złoto na palecie, czerń na płótnie
Plus Minus
„Indiana Jones and the Great Circle”: Indiana Jones wiecznie młody
Plus Minus
„Lekcja gry na pianinie”: Duchy zmarłych przodków
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Plus Minus
„Odwilż”: Handel ludźmi nad Odrą