Historia w wersji pop

Oprócz kotwicy w klapę kurtki można wpiąć katyński guzik. Na torbie i plecaku zaczepić znaczek z rotmistrzem Pileckim, a na półce położyć grę historyczną z IPN. Czyżby Polacy pokochali historię?

Publikacja: 25.10.2013 22:21

Gry miejskie uczą, bawiąc

Gry miejskie uczą, bawiąc

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Znak Polski Walczącej, popularnie zwany kotwicą, ma lśniące nowością audi, wysłużony peugeot i duży wóz dostawczy. W stolicy co rusz widzi się samochody z takimi naklejkami. Na zderzaku, na klapie bagażnika czy na szybie. Ale ci, którzy aut nie mają, nie muszą czuć się poszkodowani. Podróże miejskim autobusem to często okazja do obejrzenia galerii historyczno-patriotycznych naklejek zwanych „vlepkami". Oprócz kotwicy są marszałek Piłsudski, żołnierze wyklęci, scena nawiązującą do bitwy warszawskiej 1920 r. albo kadr z Janem Englertem z filmu „Katyń" przypominający o zbrodni sprzed 73 lat.

Na naklejkach się nie kończy. Wystarczy baczniej przyjrzeć się temu, co nasi znajomi mają wpięte w klapy płaszczy i marynarek, jakie znaczki noszą na torbach i plecakach czy jakie gry planszowe piętrzą się na ich półkach, by odkryć wspólny historyczny mianownik.

Oprócz kotwicy w klapę można wpiąć katyński guzik albo wpinkę z kwiatem lnu przypominającą o ludobójstwie na Wołyniu i Kresach. Na torbie i plecaku zaczepić znaczek z rotmistrzem Witoldem Pileckim albo małym powstańcem, a na półce mieć gry historyczne IPN jak „Kolejka", „Znaj Znak", „303", „Pamięć '39", „Awans – zostań marszałkiem Polski". Czyżby Polacy pokochali historię? – Widać zainteresowanie historią, ale nie wiem, jak jest to trwałe. Mam nadzieję, że nie będzie z tym tak jak z wydawnictwami i programami kulinarnymi, które choć zalały nasz rynek, to tylko na chwilę oderwały nas od kaszanki i schabowego. W końcu znajomość przeszłości pozwala nam lepiej rozumieć teraźniejszość – mówi prof. Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
Polska jest na celowniku Rosji. Jaka polityka wobec Ukrainy byłaby najlepsza?
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama