Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 27.06.2014 16:00 Publikacja: 27.06.2014 16:00
Foto: Plus Minus, Andrzej Krauze And Andrzej Krauze
Stąd zapewne nieustający histeryczny atak na IPN i pielęgnowanie tradycji kolaboracji (zgadzamy się na popiersie Witolda Pileckiego, ale zostawcie nam pomniki sowieckich wyzwolicieli – daje do zrozumienia Tomasz Nałęcz). Obok miękkiego neutralizowania tradycji odbywa się jej twarde falsyfikowanie. Elity postulują przywrócenie honoru komunistom, którzy jako agenci Stalina walczyli o interesy Moskwy w Hiszpanii, Polsce i tam, gdzie w latach 30., 40. lub 50. rzucił ich rozkaz przełożonych z GRU czy NKWD. Przywrócenie honoru sowieckim agentom i generałom w polskich mundurach musiałoby zaowocować odnowioną akceptacją dla całej PRL, łącznie z najczarniejszym okresem lat 1944–1956. Świetlaną tradycją polską ma być znowu to, co się działo wewnątrz i wokół ruchu komunistycznego razem z jego radykalną antypolskością, a heroiczne elementy naszej tradycji mają być zastąpione błędami, grzechami i nową wersją prawdy historycznej. Mówiąc symbolicznie, akcję „Żegota" ma zastąpić pogrom kielecki i mord w Jedwabnem, a na tradycję nurtu niepodległościowego symbolizowanego przez Piłsudskiego ma paść pozłacany cień tchórza i kapusia Jaruzelskiego. Ten sam cień ma pozbawić znaczenia słowa „honor". Dzieła tak interpretujące polską rzeczywistość („Pokłosie" Władysława Pasikowskiego) hojnie wspiera państwo swoim mecenatem.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wydawało się, że wraz z chaotycznym wycofaniem się amerykańskich wojsk z Afganistanu w 2021 r., neokonserwatyzm...
Francja w żadnym wypadku nie ma zamiaru proponować Polsce ochrony nuklearnej w stylu Stanów Zjednoczonych - mówi...
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas