Bp Piotr Jarecki: Kościół musi być aktywny

Kościół ma prawo i obowiązek obecności i aktywności publicznej, a także wpływania na kształt ustawodawstwa. Powinien czynić to przez formowanie sumienia obywateli – katolików i ludzi dobrej woli zaangażowanych w działalność polityczną.

Publikacja: 30.10.2015 01:00

Biskup Piotr Jarecki

Biskup Piotr Jarecki

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Do napisania poniższych refleksji zainspirował mnie artykuł Juliusza Gałkowskiego i Tomasza F. Krawczyka zatytułowany „Milczenie olbrzyma", który ukazał się na łamach „Rz" 3 sierpnia. Autorzy stwierdzają, że Kościół jako ważny wychowawca społeczny milczy. Piszą, że nie jest to wprawdzie milczenie absolutne, ale przekonują też, że „w powszechnym dyskursie zanikła katolicka nauka społeczna. W Polsce trudno nazwać tę sytuację inaczej niż milczeniem olbrzyma".

Apelują, by nie chować skarbu pod korcem. A skarbem tym jest nauka społeczna Kościoła z jej dwutysięcznym bogactwem. Autorzy kończą artykuł zachętą: warto, by społeczeństwo i jego instytucje zaczęły z tego bogactwa korzystać, a sam Kościół, by przestał chować ten skarb pod korcem.

Pozostało 97% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Vincent V. Severski: Notatki na marginesie Eco
Plus Minus
Dlaczego reprezentacja Portugalii jest zakładnikiem Cristiano Ronaldo
Plus Minus
„Oszustwo”: Tak, żeby wszystkim się podobało
Plus Minus
Jan Bończa-Szabłowski: Fotel dla pani Eli
Plus Minus
„Projekt A.R.T. Na ratunek arcydziełom”: Sztuka pomagania
Plus Minus
Jan Maciejewski: Strategiczne przepływy