Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 07.07.2025 13:02 Publikacja: 07.02.2025 18:00
Gościem Darii Chibner był Jędrzej Bielecki – wieloletni dziennikarz „Rzeczpospolitej”.
Jedno Donaldowi Trumpowi trzeba przyznać - jest niezwykle skuteczny. Choć jego taktyka negocjacyjna opiera się na prostych założeniach. Podejmuje decyzje, które wywracają dotychczasowy ład, uderzają w poszczególne kraje, a potem czeka na reakcje, łaskawie, dając drugiej stronie czas na zastanowienie. Kolumbia, Panama, Meksyk potulnie grają według reguł tak skonstruowanej gry. Kanada jeszcze walczy, ale też powoli zaczyna godzić się na zagrywki nowego rezydenta Białego Domu. Europa też musi szykować się na starcie z Donaldem Trumpem, w końcu już sam jego wybór wywołał popłoch wśród europejskich elit. Czy my również poddamy się jego woli i będziemy grzecznie spełniać jego rozkazy? Nie należy jednak zapominać, że jego sukces nie wziął się znikąd, jest konsekwencją przemian, które niektórzy określają jako bunt mas przeciwko progresywnemu, lewicowemu światopoglądowi establishmentu oraz liberalnej demokracji. Właśnie na takim gruncie narodził się ruch alt-rightu, czyli nowej czy też alternatywnej prawicy, której hasła odwołują się do zdrowego rozsądku, wolności słowa i powrotu do „starych, dobrych czasów”, gdzie wszystko było prostsze i zdecydowanie bardziej klarowne.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wydawało się, że wraz z chaotycznym wycofaniem się amerykańskich wojsk z Afganistanu w 2021 r., neokonserwatyzm...
Francja w żadnym wypadku nie ma zamiaru proponować Polsce ochrony nuklearnej w stylu Stanów Zjednoczonych - mówi...
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas