Reklama
Rozwiń

Odkłamać statystykę

Zdrowie, edukacja, bogactwo. Na jakiej podstawie oceniać te kategorie? Jakie statystyki są miarodajne? Czy jesteśmy zdrowsi niż Włosi? Czy doganiamy gospodarkę Niemiec szybciej niż Czechy? Czy jesteśmy bogatsi niż Grecy? Otóż takie dane istnieją, warto umieć je czytać, zwłaszcza że politycy lubią nimi manipulować.

Publikacja: 31.05.2024 17:00

Polscy uczniowie według egzaminu PISA przeprowadzanego w 81 badanych krajach w 2022 r. zajęli 9. mie

Polscy uczniowie według egzaminu PISA przeprowadzanego w 81 badanych krajach w 2022 r. zajęli 9. miejsce na świecie z matematyki i 11. w czytaniu. Pandemia silnie wpłynęła na te wyniki

Foto: ARKADIUSZ WOJTASIEWICZ/POLSKAPRESS/east news

Brytyjski premier Benjamin Disraeli powiedział, że istnieją trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, okropne kłamstwa i statystyki. Uproszczenie to nie jest wbrew pozorom krytyką statystyki w ogóle. Disraeli skonstatował, iż badania i dane statystyczne doskonale nadają się do manipulacji w rękach skłonnych do tego ludzi. Grupą chętnie korzystającą z tych możliwości są politycy. Jak więc możemy, nie mając czasu, a być może i szczegółowej wiedzy, oceniać na bieżąco efektywność i jakość rządu w tak różnych kategoriach jak sytuacja ekonomiczna, jakość życia czy jakość systemu opieki zdrowotnej? Trzy miary przedstawione poniżej pozwalają na taką właśnie ocenę, nie poddając się manipulacji polityków.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Trzęśli amerykańską polityką, potem ruch MAGA zepchnął ich w cień. Wracają
Plus Minus
Kto zapewni Polsce parasol nuklearny? Ekspert z Francji wylewa kubeł zimnej wody
Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka