Michał Szułdrzyński: Elon Musk na Wielkanoc

Dotąd takie rzeczy działy się wyłącznie w filmach science fiction. Albo w opowiadaniach z przełomu XIX i XX wieku, gdzie dzięki silnej woli ludzie gięli na odległość łyżeczki lub strącali filiżanki ze stołu.

Publikacja: 29.03.2024 10:00

Czy pomysł Elona Muska daje nadzieję na uzdrowienie ludzkości?

Czy pomysł Elona Muska daje nadzieję na uzdrowienie ludzkości?

Foto: AFP

Wiara w przekazywanie na odległość myśli sprawiła, że ludzie wynaleźli telegraf, a potem telefon, który pozwalał słuchać głosu osoby oddalonej o tysiące kilometrów. Ostatnio sytuacja rodem z fikcji zdarzyła się naprawdę. W drugiej połowie marca Noland Arbaugh jako pierwszy człowiek w historii umieścił wpis na platformie społecznościowej, nie używając klawiatury, lecz wyłącznie swojego umysłu. Jak to się stało? Arbaugh przeszedł w styczniu operację wszczepienia do mózgu implantu stworzonego przez firmę Elona Muska, Neuralink. Implant ten to coś w rodzaju routera – urządzenie komunikujące się z komputerami świata zewnętrznego, a z systemem nerwowym człowieka kontaktujące się za pomocą wiązki elektrod podłączonych wprost do wiązek nerwowych w mózgu.

Pozostało 80% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
„Ostatnia przysługa”: Kobieta w desperacji
Plus Minus
„Wieczne państwo. Opowieść o Kazachstanie": Władza tłumaczyć się nie musi
Plus Minus
"Nobody Wants to Die”: Retrokryminał z przyszłości
Plus Minus
Krzysztof Janik: Państwo musi czasem o siebie zadbać
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Plus Minus
Z rodzinnych sag tylko Soprano