Jak by to zrobił Tukidydes

Serial „Władcy przestworzy” pokazuje dwuznaczne aspekty udziału USA w II wojnie światowej.

Publikacja: 23.02.2024 17:00

Jak by to zrobił Tukidydes

Foto: Justyna Sobolewska

Gdybym miał wskazać lekturę, która w moim odczuciu jest ważna z punktu widzenia mojej dziedziny nauki, ale może być ciekawa także poza nią, wskazałbym na książkę „Homer and His Iliad” Robina L. Foxa, z pogranicza naukowego i popularnonaukowego. Fox pisał też m.in. o początkach medycyny czy o Aleksandrze Wielkim, to autor o szerokich zainteresowaniach i ciekawy człowiek, który obok kultury antycznej zajmował się też ogrodnictwem.

Ostatnio interesuje mnie historia USA i czytałem „My, naród. Nową historię Stanów Zjednoczonych” Jill Lepore. Autorka ciekawie pokazała powtarzalność konfliktów i kryzysów w dziejach USA. Przeczytałem też pozycję „Źli Żydzi. O żydowskiej tożsamości w Ameryce” Emily Tamkin. To pasjonująca i aktualna książka. Żałowałem wręcz, że Tamkin nie pisała jej dzisiaj, kiedy mamy w USA wyraźną falę „ludowego” antysemityzmu, ale widać też antysemityzm nieco bardziej elitarny, czasem wręcz akademicki. Warto zaznaczyć, że w owych atakach na tzw. syjonizm bierze również udział część radykalnych elit żydowskich.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Walka o szafranowy elektorat
Plus Minus
„Czerwone niebo”: Gdy zbliża się pożar
Plus Minus
Dzieci komunistycznego reżimu
Plus Minus
„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan”: Miasto jak z filmu science fiction
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Plus Minus
Irena Lasota: Rządzący nad Wisłą są niekonsekwentnymi optymistami