Jakie ambicje, takie inwestycje. Co mówi nam o Polsce spór o CPK

Pół narodu dyskutuje dziś o budowie CPK. Czy spieramy się o przepustowość linii kolejowych, prognozy lotniczego cargo albo finansowe ryzyko? Może trochę. Ale tak naprawdę jest to spór o narodowe ambicje – na co jesteśmy, jako Polacy, gotowi się porwać.

Publikacja: 16.02.2024 10:00

16 lipca 1969 r., z centrum kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie startuje rakieta Saturn V z mis

16 lipca 1969 r., z centrum kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie startuje rakieta Saturn V z misją Apollo 11. Lądowanie na Księżycu dało Amerykanom poczucie dumy ze wspólnego osiągnięcia. Co mogłoby być podobnym projektem na polską miarę?

Foto: NASA

Granice mojego języka są granicami mojego świata – ten cytat z Ludwiga Wittgensteina z „Traktatu logiczno-filozoficznego” sprzed stulecia jest permanentnie nadużywany, ponieważ doskonale nadaje się do rozmaitych trawestacji. Dlatego można go też użyć do opisania dyskusji o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, która zdominowała ostatnio naszą przestrzeń publiczną. O sensowność budowy CPK spierają się eksperci w prime time najnowszego kanału na YouTubie, dyskutują o nim taksówkarze, aktywiści i politycy, rozgrzewają się od dyskusji na temat sensowności tej infrastrukturalnej inwestycji platformy społecznościowe, ze szczególnym uwzględnieniem X (d. Twittera).

Pozostało 97% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Walka o szafranowy elektorat
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Plus Minus
„Czerwone niebo”: Gdy zbliża się pożar
Plus Minus
„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan”: Miasto jak z filmu science fiction
Plus Minus
Dzieci komunistycznego reżimu
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Plus Minus
Tajemnice pod taflą wody