Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 06.07.2025 22:41 Publikacja: 08.12.2023 17:00
Gala wręczenia nagród. Od lewej: prof. Marek Kornat (historyk), Krzysztof Kosior (prawnuk Witolda Pileckiego), dr Wojciech Stanisławski (historyk), prof. Marek A. Cichocki (filozof, politolog), dr Piotr Cywiński (dyrektor Muzeum Auschwitz, przewodniczący kapituły nagrody), Yeva Skalietska, prof. Magdalena Gawin (dyrektor Instytut Pileckiego), Tomasz Potkaj (historyk, dziennikarz), dr Agnieszka Witkowska-Krych (hebraistka, kulturoznawczyni), dr Adam Rafał Kaczyński (historyk), Zbigniew Parafianowicz (dziennikarz, korespondent wojenny), Paweł Pieniążek (dziennikarz, korespondent wojenny), prof. Rafał Łatka (historyk UKSW), dr Bartłomiej Noszczak (historyk IPN), Artur Ossowski (historyk IPN)
Foto: instytut pileckiego
Witold Pilecki w swoim trwającym zaledwie 48 lat życiu przeżył to, co było udziałem kilku pokoleń Polaków żyjących w XX wieku. Oficer Wojska Polskiego, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, ale także ofiara dwóch totalitaryzmów – nazistowskiego oraz sowieckiego – stał się uosobieniem losów milionów Polaków. W hołdzie dla jego patriotycznej postawy w 2021 roku zainaugurowano Nagrodę Pileckiego. To literackie wyróżnienie obejmowało początkowo dwie kategorie i było przyznawane autorom książek naukowych oraz reporterskich opisujących doświadczenia walki i próby przetrwania w tragicznych czasach, w których zrodziły się zbrodnicze ideologie.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wydawało się, że wraz z chaotycznym wycofaniem się amerykańskich wojsk z Afganistanu w 2021 r., neokonserwatyzm...
Francja w żadnym wypadku nie ma zamiaru proponować Polsce ochrony nuklearnej w stylu Stanów Zjednoczonych - mówi...
Body horrory trzymają się mocno. Teraz w „Brzydkiej siostrze” Norweżka Emilie Blichfeldt sięgnęła po baśń o Kopc...
„Super Boss Monster” przypomina, że chciwość nie popłaca. Ale czy zawsze?
Z perspektywy psychologii zbrodnia to interakcja pomiędzy sprawcą a ofiarą. W czym ta wiedza może pomóc?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas