"Zmierzch świata rycerzy. O kobietach, którym zawdzięczamy nowożytność”: Jak sobie radzić w okrutnym świecie rycerzy

Bohaterami książki historycznej Anny Brzezińskiej są nie tylko, jak wskazuje podtytuł, kobiety u schyłku średniowiecza. Autorka przygląda się też miastom, księstwom i wreszcie – mężczyznom.

Publikacja: 26.05.2023 17:00

"Zmierzch świata rycerzy. O kobietach, którym zawdzięczamy nowożytność”: Jak sobie radzić w okrutnym świecie rycerzy

Foto: Albert Zawada

Nie bez powodu przełom wieków XV i XVI w dziejach Europy budzi takie zainteresowanie. Średniowiecze na dobre już przemijało, przemijała też Europa jako kontynent ciasny, ale jakoś przytulny, bo wraz z wyprawą Kolumba, zaczęła się całkiem nowa epoka. W tym właśnie czasie na arenie politycznej, religijnej i artystycznej pojawiło się kilka postaci, które uczyniły ten czas tak barwnym. Sztuki plastyczne osiągnęły poziom niebywały, polityczna perfidia, wojenna taktyka, skrytobójcze praktyki także. Fanatyczna religijność Savonaroli przeplatała się z wyuzdaniem papieży i kardynałów. Królowie, książęta i inni arystokraci pojawiają się w książce Anny Brzezińskiej niczym w kalejdoskopie albo jak postaci korowodu w jakimś skomplikowanym zegarze miejskim z tamtej epoki. Obok wielkich malarzy i rzeźbiarzy, są muzycy i kompozytorzy. A obok walecznych rycerzy szacunek zdobywają pracowici kupcy.

Pozostało 81% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Taka debata o aborcji nie jest ok
Plus Minus
Europejskie wybory kota w worku
Plus Minus
Waleczny skorpion
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa”, Jacek Kopciński, opowiada o „Diunie”, „Odysei” i Coetzeem
Plus Minus
Do ostatniej kropli czekolady
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?