Posłuchaj, Plus Minus: To seniorzy trzymają dziś świat w garści

Dlaczego w polityce zapanowała gerontokracja? Czy w szybko starzejących się społeczeństwach Zachodu może nadal panować kult młodości? I czy mamy jakiś pomysł, by na nowo opowiedzieć sobie starość? O tym dyskutują Michał Płociński i Marcin Kube.

Publikacja: 24.03.2023 13:38

Stary człowiek i może

Stary człowiek i może

Foto: Konrad Siuda

Rozmowa wprowadza do najnowszego wydania magazynu „Plus Minus”, w którym przyglądamy się silę starości.

Globalna polityka zależy dziś od trzech liderów w wieku emerytalnym. Co więcej, całe systemy polityczno-ekonomiczne Rosji i Chin uzależnione są od układów personalnych zbudowanych wokół seniorów, o stanie zdrowia których, z racji cenzury panującej w ich dyktaturach, w zasadzie nic nie wiemy. Które z tych państw czeka większy kryzys w przypadku ewentualnej zmiany przywództwa? Na to pytanie odpowiedzi szuka Jędrzej Bielecki.

Czytaj więcej

Biden, Xi, Putin. Który z nich dożyje zwycięstwa swojej wizji

Oprócz tego w numerze:

„Mam pewność, że Ukraina tę wojnę wygra” – mówi Jurij Andruchowycz, ukraiński pisarz i poeta. „Tragedia w Ukrainie zabiera życie ludzi, środowisko, kulturę, miasta, gospodarkę, wszystko. Dlatego przez cały czas należy dawać świadectwo. To nie powinno ginąć pod gruzami budynków i miast. To powinno być opowiadane, grane, śpiewane”.

Falklandy czy Malwiny? Czy wojna w Ukrainie pomoże Buenos Aires sięgnąć po sporne wyspy? „40 lat po zakończeniu wojny o wyspy na południowym Atlantyku konflikt o nie znów się zaostrza. Argentyna postanowiła upomnieć się o archipelag, który uważa za swoje terytorium okupowane przez Brytyjczyków”  – pisze Marcin Łuniewski.

A Anna Maria Żukowska opowiada w „Rozmowach Płocińskiego”, że trzeba mówić wyborcom to, czego nie chcą usłyszeć: „Nakręcanie histerii wokół rządów PiS wcale nie sprzyja opozycji, bo bardziej jednak mobilizuje zwolenników rządu do obrony status quo”.

Najnowsze wydanie „Plusa Minusa“ można kupić pod tym linkiem.

Plus Minus
„Nowosielski w Warszawie i na Mazowszu. Sztuka sakralna”: Niekoniecznie etyczny esteta
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Słabe perspektywy Moskwy, gorsze Kremla
Plus Minus
"Zmierzch świata rycerzy. O kobietach, którym zawdzięczamy nowożytność”: Jak sobie radzić w okrutnym świecie rycerzy
Plus Minus
Wina Mazurka: Zielono mi
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Plus Minus
Kataryna: Ratowanie dzieci niczyich
Plus Minus
„Matka”: Miłość i makijaż rodzicielki