Rojzman i Furgał, czyli Putin nie przebacza

Władimir Putin walczy z opozycjonistami, używając różnych narzędzi: niektórzy, jak Borys Niemcow czy Anna Politkowska, giną w biały dzień, inni doprowadzani są do samobójstwa albo trafiają za kraty pod sfabrykowanymi zarzutami, jeszcze innym zatruwa się życie. Historia Siergieja Furgała i Jewgienija Rojzmana to kolejny dowód na to, że sprzeciw wobec Kremla nie będzie wybaczony nigdy.

Publikacja: 07.10.2022 17:00

Jewgienij Rojzman w sądzie w Jekaterynburgu, 25 sierpnia 2022 r.

Jewgienij Rojzman w sądzie w Jekaterynburgu, 25 sierpnia 2022 r.

Foto: AP Photo/East News

Miesiąc przed aresztowaniem Rojzman Jewgienij powiedział w wywiadzie: „Nie chcę siedzieć w więzieniu, ale się nie boję. (...) Jestem gotów to znieść, żeby pozostać sobą i mówić to, co uważam za ważne”.

Rojzman to najbardziej popularny polityk w Rosji na szczeblu regionalnym. Podstawą zatrzymania stały się słowa byłego mera Jekaterynburga o wojnie i braku generalnego poparcia ludności dla agresywnej polityki Kremla. Rojzman, wyprowadzany z mieszkania, powiedział tylko: – Główną sprawę robią mi właściwie za jedno sformułowanie: „inwazja na Ukrainę”. Mówiłem to wszędzie, i teraz też będę mówił.

Pozostało 97% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
„Ostatnia przysługa”: Kobieta w desperacji
Plus Minus
„Wieczne państwo. Opowieść o Kazachstanie": Władza tłumaczyć się nie musi
Plus Minus
"Nobody Wants to Die”: Retrokryminał z przyszłości
Plus Minus
Krzysztof Janik: Państwo musi czasem o siebie zadbać
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Plus Minus
Olimpijskie boje smutnych panów