Aktualizacja: 07.01.2021 19:28 Publikacja: 08.01.2021 18:00
Foto: Miłosz Poloch
Dzień pogrzebu o. Macieja Zięby (dominikanin zostanie pochowany w sobotę w rodzinnym Wrocławiu) to nie jest odpowiedni czas na przedstawienie kompleksowego kompendium myśli tego wyjątkowego intelektualisty. Są zresztą znacznie bardziej kompetentni autorzy, którzy mogliby się tego wyzwania podjąć. Uznaliśmy jednak, że to dobra okazja do przedstawienia fragmentów tekstów o. Zięby z „Plusa Minusa" z ostatnich lat, by pokazać, jakiego formatu była to postać. Właśnie do „Plusa..." napisał w tym czasie kilkanaście tekstów, w których analizował kondycję Zachodu, duchowy kryzys Europy, krytykował błędy Kościoła w Polsce, analizował przyczyny głębokich podziałów politycznych, pokazywał, że korupcja w sporcie stała się lustrem, w którym odbija się konsumpcjonistyczne nastawienie dzisiejszego świata, stawiał też diagnozy dotyczące stanu kapitału społecznego w Polsce, kryzysu wiary w demokrację i szukał sposobów, jak temu zaradzić.
Mamy w Polsce ogromną liczbę talentów w obszarze IT. To tutaj pracują świetne programistki i programiści. Jednak w skali całego społeczeństwa mamy zadanie domowe do wykonania - mówi Łukasz Foks, dyrektor ds. inicjatywy Microsoft AI Skills.
W opisywanych przez Radosława Kobierskiego światach i postaciach nawet na moment nie czuć fałszu. Zastanawiamy się raczej, skąd on to wszystko o nas wie.
Obrazów polepionych z pamięci, języka i wyobraźni jest w nowej książce Marka Bieńczyka mnóstwo. Ale kto tak właściwie do nas mówi w „Rondzie Wiatraczna”?
Bong Joon-ho nie mógł się zdecydować, w jakiej konwencji utrzymać film „Mickey 17”. W efekcie jest za długi, wyszedłem z niego znużony i trochę obojętny. Jednak nie sposób go zignorować, bo zbyt przypomina nasz świat.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Nie mam oporów przed tym, aby postawić „Wypadek na polowaniu” obok słynnego „Mausa” Arta Spiegelmana.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Papież Franciszek na krótko pojawił się w oknie polikliniki Gemellli. Potem znikł z oczu zebranym przed szpitalem wiernym, ale niektórzy z nich przez chwilę zobaczyli go jeszcze raz - machał przez szybę samochodu, opuszczając po raz pierwszy od pięciu tygodni szpital Gemelli.
Zmarł prof. Łukasz Turski, fizyk i popularyzator nauki, jeden z pomysłodawców budowy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz inicjator Pikniku Naukowego. - Odszedł człowiek wielkiego formatu - stwierdził prof. Dariusz Jemielniak, wiceprezes PAN.
Władze Wenezueli poinformowały o zawarciu porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie wznowienia lotów z odsyłanymi z USA migrantami.
Lekarze podjęli decyzję w sprawie wypisania papieża Franciszka ze szpitala - poinformowano w Rzymie. Zwierzchnik Kościoła katolickiego przebywa w klinice Gemelli w Rzymie od połowy lutego.
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło, że papież Franciszek pojawi się publicznie, aby powitać tłum zgromadzony przed rzymską polikliniką Gemelli. Papież jest pacjentem szpitala od 14 lutego.
Papież Franciszek, który od ponad miesiąca przebywa w szpitalu, odzyskuje siły, ale musi na nowo nauczyć się mówić - przekazał kardynał Victor Manuel Fernández.
W opisywanych przez Radosława Kobierskiego światach i postaciach nawet na moment nie czuć fałszu. Zastanawiamy się raczej, skąd on to wszystko o nas wie.
Obrazów polepionych z pamięci, języka i wyobraźni jest w nowej książce Marka Bieńczyka mnóstwo. Ale kto tak właściwie do nas mówi w „Rondzie Wiatraczna”?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas