Esej o zapomnianym nauczaniu Jana Pawła II, które zamieniono na kapliczkowy kult

Czy Polacy wciąż jeszcze są katolikami? Jak to możliwe, że w kraju, w którym ponad 90 proc. obywateli deklaruje się jako katolicy, niemal 50 proc. badanych uważa, iż handel w niedzielę powinien pozostać? Czyżby zapomnieli, że trzecie przykazanie Dekalogu mówi o tym, by „dzień święty święcić"?

Aktualizacja: 23.10.2016 18:53 Publikacja: 20.10.2016 14:00

Polsko, ojczyzno moja: Papież w PRL, czerwiec 1979

Polsko, ojczyzno moja: Papież w PRL, czerwiec 1979

Foto: LEEMAGE/AFP

Sformułowanie, które pojawiło się w tytule tego tekstu, coraz częściej pojawia się w debacie publicznej – także na arenie międzynarodowej. Bodaj jako pierwszy odważnie powiedział o tym przed dwoma laty prof. Stanisław Grygiel, jeden z najbliższych współpracowników Jana Pawła II. Całkiem niedawno – w kontekście nauki papieża o rodzinie – podobnego sformułowania użył też abp Henryk Hoser.

Z kolei Andrea Tornielli, jeden z najbardziej znanych włoskich watykanistów, w maju – tuż przed wizytą premier Beaty Szydło w Watykanie – stwierdził, że zamykając się na uchodźców, Polska grzebie dziedzictwo swojego papieża. „Biskupi i teolodzy czerpią pełnymi garściami z dokumentów świętego Jana Pawła II na temat rodziny, ale jest duża część nauczania, która popadła w zapomnienie, przede wszystkim w jego ojczyźnie" – pisał watykanista.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Plus Minus
Posłuchaj „Plus Minus”: Kiedyś to byli prezydenci
Plus Minus
„Historia miłosna”: Konserwatysta na lekcjach empatii
Plus Minus
„Polska na prochach”: Siatki pełne recept i leków
Plus Minus
„Ale wtopa”: Test na przyjaźnie
Plus Minus
„Thunderbolts*”: Antybohaterowie z przypadku
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem