Reklama
Rozwiń

Tomasz Terlikowski: Co o masonerii Kościół sądzi naprawdę

Nie byłem zachwycony, gdy dowiedziałem się, że włoski biskup przyjął zaproszenie do uczestnictwa w panelu zorganizowanym przez masonerię. Obawy budziło hasło, pod jakim obradować mieli uczestnicy („Kościół i masoneria, tak bliscy, a tak dalecy"), a także miękkie od jakiegoś czasu stanowisko wielu ludzi Kościoła wobec masonerii.

Aktualizacja: 19.11.2017 21:06 Publikacja: 17.11.2017 16:00

Tomasz Terlikowski: Co o masonerii Kościół sądzi naprawdę

Foto: Fotorzepa/ Rafał Guz

Uznaję jednak swoją pomyłkę. Uczestnictwo biskupa nie było błędem, lecz świetnym sposobem przypomnienia pełnej i zdrowej nauki Kościoła. I to w miejscu, gdzie powinna być ona wyłożona.

Biskup Antonio Stagliano, bo to on stawił się na spotkaniu, zamiast opowiadać bajki o Kościele dialogu, o konieczności pojednania i rozmowy, jasno i krótko przypomniał, że dla „Kościoła dialogu, Kościoła Soboru Watykańskiego II masoni nie są ani bliscy, ani dalecy; są kompletnie poza Kościołem, są ekskomunikowani". Niby to nic nowego, członkostwo w masonerii, odkąd organizacja ta się pojawiła, a papieże zaczęli się nią zajmować, zawsze i niezmiennie powodowało automatyczne wykluczenie z Kościoła, czyli właśnie ekskomunikę. Nic w tej sprawie się nie zmieniło, poza tym, że kodeks prawa kanonicznego nie wymienia już masonerii „imiennie", a jedynie mówi o organizacjach wrogich Kościołowi, do których przynależność z niego wyklucza.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka
Plus Minus
„Trinity. Historia bomby, która zmieniła losy świata”: Droga do bomby A
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Marek Węcowski: Strzemiona Indiany Jonesa