Biografia Prusa prawie jak powieść

Większość recenzji książki Moniki Piątkowskiej „Prus. Śledztwo biograficzne" koncentruje się na kwestii postępujących lęków pisarza przed otwartymi przestrzeniami. Oczywiście, był to ważny wątek, ale w biografii pisarza są znacznie ważniejsze i ciekawsze fragmenty.

Publikacja: 15.12.2017 17:00

Biografia Prusa prawie jak powieść

Foto: materiały prasowe

Przede wszystkim warto tu zwrócić uwagę na rywalizację między ówczesnymi pisarzami. Prus, Sienkiewicz, Żeromski, Reymont to z dzisiejszej perspektywy osoby prawie pomnikowe, wydawałoby się odległe od drobnych problemów i małostkowości. A było zupełnie inaczej. Piątkowska wspaniale przedstawiła wzajemną niechęć Prusa i Sienkiewicza. Z jednej strony autor „Quo Vadis", jeszcze pod pseudonimem Litwos, napisał paszkwil na Prusa, z drugiej ten ostatni spłodził krytykę „Trylogii", która była inspiracją do zgrabnej frazy „pierwszorzędny pisarz drugorzędny" wymyślonej przez Gombrowicza. Podobnie wyglądały antagonizmy Prusa z Żeromskim. Najpierw przyszły autor „Przedwiośnia" był protekcjonalnie pouczany, a gdy zaczął odnosić sukcesy, Prus nie omieszkał wyrażać swego zaskoczenia.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Plus Minus
„Przyszłość”: Korporacyjny koniec świata
Plus Minus
„Pilo and the Holobook”: Pokojowa eksploracja kosmosu
Plus Minus
„Dlaczego umieramy”: Spacer po nowoczesnej biologii
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Małgorzata Gralińska: Seriali nie oglądam
Plus Minus
„Tysiąc ciosów”: Tysiąc schematów frajdy
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku