Reklama
Rozwiń

Prawica i lewica w historycznym klinczu

Politykę historyczną i nauczanie o przeszłości Polski trzeba zbudować na silnych fundamentach. By je stworzyć, musimy wspólnie ustalić, co z naszej historii chcemy zapamiętać, co stanowi dla nas wartość, inspirację, z czego chcemy być dumni i z czego czerpać wzorce.

Aktualizacja: 04.09.2021 11:40 Publikacja: 27.08.2021 10:00

Prawica i lewica w historycznym klinczu

Foto: Forum, Adam Chełstowski

Westerplatte czy Zaleszczyki? Bohaterstwo powstańców czy rzeź Woli? Od lat polska wyobraźnia historyczna znajduje się w symbolicznym klinczu. Tymczasem możliwa jest opowieść, która pozwoli nam być dumnymi z kogoś innego niż z żołnierza powojennego antykomunistycznego podziemia lub pańszczyźnianego chłopa w zgrzebnej koszuli.

Blisko 2,5 mld zł rozłożone na dziesięć lat – tyle ma kosztować odbudowa zachodniej pierzei placu Piłsudskiego z pałacami Saskim i Brühla oraz kamienicami przy ul. Królewskiej. W pałacu Brühla nową siedzibę ma znaleźć Senat, a w kamienicach przy Królewskiej – Mazowiecki Urząd Wojewódzki. „Natomiast Pałac Saski będzie to ogromna przestrzeń dla instytucji edukacyjnych i instytucji kultury" – jak w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej" mówił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Kto zapewni Polsce parasol nuklearny? Ekspert z Francji wylewa kubeł zimnej wody
Plus Minus
„Brzydka siostra”: Uroda wykuta młotkiem
Plus Minus
„Super Boss Monster”: Kto wybudował te wszystkie lochy
Plus Minus
„W głowie zabójcy”: Po nitce do kłębka
Plus Minus
„Trinity. Historia bomby, która zmieniła losy świata”: Droga do bomby A