Piotr Kaszczyszyn

„Wszystko wszędzie naraz”: 11 nominacji. Ale czy zasłużonych?

„Wszystko wszędzie naraz” serwuje nam popkulturowy egzystencjalizm na sterydach podany w barokowo przerysowanej i absurdalnej formie.

Sanah. Konserwatywne marzenia księżniczki popu

Facet powinien założyć rodzinę, posadzić drzewo i spłodzić syna, a kobieta poszukuje tego jedynego, który wyciągnie ją z emocjonalnego zagubienia. O tym śpiewa Sanah, najbardziej popularna ostatnio polska piosenkarka.

Prawica i lewica w historycznym klinczu

Politykę historyczną i nauczanie o przeszłości Polski trzeba zbudować na silnych fundamentach. By je stworzyć, musimy wspólnie ustalić, co z naszej historii chcemy zapamiętać, co stanowi dla nas wartość, inspirację, z czego chcemy być dumni i z czego czerpać wzorce.

Zielona droga do zbawienia

Nowy numer kwartalnika „Kronos" pt. „Radykalne ubóstwo" atakuje dobre samopoczucie „zielonego narcyzmu" z Instagrama. Redaktorzy pisma przekonują, że historia i teologia średniowiecznego ruchu franciszkańskich spirytuałów pokazuje, na czym może polegać katolicka odpowiedź na świecką kulturę ekologicznego slow life'u.

Dobre chłopaki ze złych podwórek

Dlaczego warto posłuchać nowej płyty Płomienia 81? To muzyczno-socjologiczny barometr. W swoich tekstach para 40-letnich raperów po przejściach podsumowuje 20 lat życia w ursynowskich blokach, a przy okazji szkicuje obraz społecznych zmian w Polsce od końca lat 90.

Bazar jako symbol

Jeszcze do niedawna debata publiczna o transformacji ustrojowej znajdowała się w klinczu. Nowa płyta PRO8L3M-u to muzyczny symbol stopniowego uwalniania się z tego bokserskiego zwarcia.

W pułapce melancholii

"Pomyłka" Marty Kwaśnickiej to książka-patchwork, zbudowana z trzynastu niby-rozdziałów, a jednocześnie samodzielnych esejów-miniatur. Całość można czytać na dwa sposoby: jako osobisty dziennik z kształtowania (nie do końca udanego) własnej tożsamości oraz wizję takiego konserwatyzmu, którego w Polsce brakuje.

Zrozumieć bidoka

Różnie ich nazywają. Bidoki (ang. – hillbillies), buraki (rednecks), białe śmiecie (white trash).

Andrzej Mencwel i ostatnie pożegnanie polskiej wsi

W cieniu wielkiej historii po cichu umiera polska kultura chłopska. Nie uratują jej skanseny, zespoły pieśni i tańca, pieniądze z Unii Europejskiej ani modne gadżety w regionalne wzorki. Tak radykalną tezę stawia w swojej ostatniej książce prof. Andrzej Mencwel.

Kiedy dobro zwycięża

W ostatnim czasie popkultura utwierdza nas w przekonaniu, że jest źle i może być tylko gorzej. Film „To" pokazuje, że na szczęście można zrobić jeszcze kino, gdzie dobro zwycięża. Bez żadnych „ale".