Wtręt do legendy

Psy 2.5. W imię miłości" są sensacyjną opowieścią o tym, co wydarzyło się między drugą a trzecią częścią filmowego tryptyku Władysława Pasikowskiego. Pojawienie się tej książki zaskoczyło część fanów historii Franza Maurera i wzbudziło wątpliwości, jak silny jest jej związek z pierwotnymi „Psami". Rozgłos wokół tej pozycji był dużo mniejszy od tego, który towarzyszył ubiegłorocznej premierze filmu „Psy 3. W imię zasad". Miłośników serii uspokoić może fakt, że książkę swoim nazwiskiem sygnuje Władysław Pasikowski, a lektorem audiobooka jest Cezary Pazura, grający we wszystkich częściach filmowej serii. Osoby, które lubią i cenią klimat całego cyklu, mogą mieć powód do zadowolenia, bo nadarza się okazja do spotkania, tym razem w formie literackiej, z dobrze znanymi im bohaterami, takimi jak, poza Maurerem, Radosław Wolf, major Stanisław Bień i kapitan Tadeusz Stopczyk.

Publikacja: 20.08.2021 18:45

Wtręt do legendy

Foto: BARTOSZ MROZOWSKI

Mimo to czytelnik może poczuć się zagubiony. W filmie „Psy 3" nie ma nawiązań do treści książki. Jest ona oddzielną całością, która bazuje co prawda na tych samych postaciach, lecz tylko lekko nawiązuje do tego, co dzieje się w filmie. „Gdzie jesteś?" – pytał Maurera Waldemar „Nowy" Morawiec w czasie telefonicznej rozmowy w finałowej scenie drugiej części „Psów". „Coś tak jakby w raju" – odpowiadał grany przez Bogusława Lindę Franz, obserwując otaczające go plażę, palmy i wybrzeże. Jedne z kluczowych dla książki wydarzeń rozgrywają się właśnie wśród takich krajobrazów, w Wellington w Nowej Zelandii. Niestety, uważnego czytelnika razić mogą niekonsekwencje, które dotyczą między innymi Nadii, głównej bohaterki drugiej części „Psów". To, czego o jej losach dowiadujemy się z książki, jest niespójne z historią tej postaci, którą poznajemy w filmie.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
„Heretic”: Wykłady teologa Hugh Granta
Plus Minus
„Farming Simulator 25”: Symulator kombajnu
Plus Minus
„Rozmowy z Brechtem i inne wiersze”: W środku niczego
Plus Minus
„Joy”: Banalny dramat o dobrym sercu
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Karolina Stanisławczyk: Czarne komedie mają klimat
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska