Dekalog innowacji Billa Gatesa

Miliarder filantrop wskazał dziesięć wynalazków, które uczynią świat lepszym miejscem do życia, pomogą planecie lub przynajmniej uczynią nasze życie łatwiejszym.

Publikacja: 05.04.2019 18:00

Fundacja Billa i Melindy Gates zajmuje się wspieraniem rozwoju w czterech obszarach: zmniejszaniem ś

Fundacja Billa i Melindy Gates zajmuje się wspieraniem rozwoju w czterech obszarach: zmniejszaniem śmiertelności dzieci, zwiększaniem dostępności służby zdrowia, wspieraniem innowacji rynkowych pobudzających zrównoważony rozwój gospodarczy i rozwojem edukacji w USA. Co roku w Nowym Jorku fundacja prezentuje raport Goalkeepers. Zeszłoroczny poświęcony był sytuacji i potencjałowi młodzieży

Foto: AFP

Są wynalazki, którym nie wróży się powodzenia, ale ostatecznie odnoszą ogromny sukces. I na odwrót. Pismo „MIT Technology Review", wydawane przez słynny Massachusetts Institute of Technology – od czasu do czasu publikuje listę dziesięciu wynalazków, technologii, innowacji zdolnych do zmienienia oblicza naszej planety, a także ludzkości. Tym razem na zaproszenie redakcji listę ułożył Bill Gates.

Znalazły się na niej pomysły drogie sercu tego miliardera filantropa, które stara się lansować za pośrednictwem swojej fundacji, co zresztą wcale nie gwarantuje im sukcesu. Warto jednak pamiętać o tym, że w 1879 r. Henry Morton, prominentny naukowiec ze Stevens Institute of Technology w Nowym Jorku, powiedział o pewnym człowieku i jego wynalazku, że jest to ewidentna porażka, na którą szkoda czasu, energii i – niewielkich zresztą – pieniędzy. Tym nieudacznikiem miał być Thomas Alva Edison, a jego chybionym pomysłem – żarówka. Jeszcze pięć lat później, na wystawie w Filadelfii, poświęconej żywiołowo rozwijającej się elektryczności, w stoisku firmy Edison Electric Lighting Company rozdawano prospekty reklamujące żarówkę, parlament angielski, tkwiąc w okopie konserwatyzmu, nie grzesząc wyobraźnią, nie wyrażał entuzjazmu wobec tego wynalazku, przeciwnie, ocenił go jako „niezasługujący na uwagę ani z praktycznych, ani z naukowych względów".

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Plus Minus
„Przyszłość”: Korporacyjny koniec świata
Plus Minus
„Pilo and the Holobook”: Pokojowa eksploracja kosmosu
Plus Minus
„Dlaczego umieramy”: Spacer po nowoczesnej biologii
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Małgorzata Gralińska: Seriali nie oglądam
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Plus Minus
„Tysiąc ciosów”: Tysiąc schematów frajdy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne