Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 04.04.2019 23:12 Publikacja: 05.04.2019 18:00
Fundacja Billa i Melindy Gates zajmuje się wspieraniem rozwoju w czterech obszarach: zmniejszaniem śmiertelności dzieci, zwiększaniem dostępności służby zdrowia, wspieraniem innowacji rynkowych pobudzających zrównoważony rozwój gospodarczy i rozwojem edukacji w USA. Co roku w Nowym Jorku fundacja prezentuje raport Goalkeepers. Zeszłoroczny poświęcony był sytuacji i potencjałowi młodzieży
Foto: AFP
Są wynalazki, którym nie wróży się powodzenia, ale ostatecznie odnoszą ogromny sukces. I na odwrót. Pismo „MIT Technology Review", wydawane przez słynny Massachusetts Institute of Technology – od czasu do czasu publikuje listę dziesięciu wynalazków, technologii, innowacji zdolnych do zmienienia oblicza naszej planety, a także ludzkości. Tym razem na zaproszenie redakcji listę ułożył Bill Gates.
Znalazły się na niej pomysły drogie sercu tego miliardera filantropa, które stara się lansować za pośrednictwem swojej fundacji, co zresztą wcale nie gwarantuje im sukcesu. Warto jednak pamiętać o tym, że w 1879 r. Henry Morton, prominentny naukowiec ze Stevens Institute of Technology w Nowym Jorku, powiedział o pewnym człowieku i jego wynalazku, że jest to ewidentna porażka, na którą szkoda czasu, energii i – niewielkich zresztą – pieniędzy. Tym nieudacznikiem miał być Thomas Alva Edison, a jego chybionym pomysłem – żarówka. Jeszcze pięć lat później, na wystawie w Filadelfii, poświęconej żywiołowo rozwijającej się elektryczności, w stoisku firmy Edison Electric Lighting Company rozdawano prospekty reklamujące żarówkę, parlament angielski, tkwiąc w okopie konserwatyzmu, nie grzesząc wyobraźnią, nie wyrażał entuzjazmu wobec tego wynalazku, przeciwnie, ocenił go jako „niezasługujący na uwagę ani z praktycznych, ani z naukowych względów".
„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej” Grażyny Bastek jest publikacją unikatową. Daje wiedzę i poczucie, że warto ją zgłębiać.
Dzięki „The Great Circle” słynny archeolog dostał nowe życie.
W debiucie reżyserskim Malcolma Washingtona, syna aktora Denzela, stare pianino jest jak kapsuła czasu.
Jeszcze zima się dobrze nie zaczęła, a w Szczecinie już druga „Odwilż”.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
Donald Trump jeszcze niedawno mówił, że Robert F. Kennedy Jr. to „lewicowy wariat” z radykalnego skrzydła demokratów. Teraz zapowiada, że jako sekretarz zdrowia w jego administracji RFK będzie badał związek szczepionek z autyzmem. Jak się może skończyć to podlizywanie się antyszczepionkowcom?
Bill Gates poleca na swoim blogu książki do przeczytania w święta. Na liście znalazły się cztery tytuły
– W przyszłości kluczowe będzie pozyskanie nowych funduszy, aby zapewnić rozwój unijnych rezerw. To jest nasza polisa ubezpieczeniowa – mówi Laurent Muschel, prezes Urzędu ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA).
Badanie przeprowadzone przez naukowców z australijskiego uniwersytetu RMIT oraz grupę laboratoriów z Indii doprowadziło do przełomowego odkrycia – udało się wynaleźć nowy lek na bazie złota, który może wykazać się dużą skutecznością w walce z rakiem.
Obecnie jedną piątą wszystkich przypadków nowotworów u mężczyzn stanowi rak prostaty. Interesować powinni się nim również synowie i bracia kobiet chorujących na raka piersi i jajnika – wynika z badań naukowych.
Przejście z pracy przy tradycyjnym mikroskopie na analizę obrazu cyfrowego to przeskok, który umożliwia szybsze i dokładniejsze diagnozowanie nowotworów.
Ameryka zwraca się ku antyszczepionkowcom. Polska chce uczyć, jak rozpoznawać rozsiewane przez nich nieprawdziwe informacje.
Jak wskazują najnowsze dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2023 roku na odrę zmarło szacunkowo 107,5 tys. osób. Głównie były to dzieci poniżej 5. roku życia. Liczba zachorowań drastycznie wzrasta.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas