Mam zarazem wrażenie, że tekst pana Praszkera jest swego rodzaju aktem desperacji, wyrazem słusznego zirytowania „czarną legendą" Polski, produkowanej zarówno za granicą, jak i w naszym kraju.
Od wielu lat interesuję się historią, w tym historią polskich Żydów (...) Dlatego właśnie było i nadal jest dla mnie bardzo smutne, kiedy podczas spotkań z młodymi Izraelczykami zarówno w Polsce, jak i za granicą spotykam się z dużą niechęcią, niekiedy nawet pogardą i agresją wobec Polski i naszej wspólnej wielowiekowej historii. Z wypowiedzi Izraelczyków wynikało najczęściej, że Polska prześladowała, gnębiła i męczyła Żydów; brak powodów do mówienia o Polsce jako „Polin", czyli miłym miejscu, nie jesteśmy braćmi czy osobami o wspólnej historii, a Polacy to antysemici niejako z definicji.
Kiedy przyjrzałem się nieco bliżej tej smutnej i szokującej dla mnie sprawie, spostrzegłem, że temat antypolskich i polskofobicznych wypowiedzi i postaw ma kilka osobnych, ale łączących się źródeł i nurtów: edukacja w Izraelu, budująca nowy naród kosztem nienawiści i pogardy do poprzednich miejsc osiedlenia Żydów, czyli głównie Polski; tzw. „Holocaust Industry" (termin stworzony przez amerykańskiego historyka Normana Finkelsteina na określenie działań części środowisk Żydów amerykańskich) oraz aktywność polskiej lewicy liberalnej, która w ramach walki politycznej uderza „polskim antysemityzmem" we wszelką konkurencję polityczną, szczególnie w prawicę konserwatywno-katolicką.
(...) Oczywiście nie twierdzę, że Polska była ideałem, ale dość przyjrzeć się historii Żydów w Europie, na którą składają się wysiedlenia, pogromy i prześladowanie Żydów przez struktury państwa (które nie miało miejsca w Polsce) oraz zapoznać się z różnymi raportami dotyczącymi antysemityzmu i rasizmu na świecie (polecam „Antisemitism Worldwide 2012 General Analysis", wydawane przez The Stephen Roth Institute for the Study of Contemporary Antisemitism and Racism), żeby przekonać się o różnicy pomiędzy prawda a tzw. „prawdą dziennikarską".
—Michał Orzechowski, publicysta, pisarz, działacz na rzecz praw człowieka