Busola Marka Nowakowskiego

Młody pisarz poznawał ludzi okaleczonych przez wojnę i narzucony po niej sowiecki system, dawnych akowców, robotników, rzemieślników, ale także złodziei, prostytutki, paserów czy osoby, które nie miały żadnego zajęcia, a swoim istnieniem świadczyły jedynie o niepowtarzalności czasu i miejsca.

Aktualizacja: 30.05.2014 13:49 Publikacja: 24.05.2014 01:40

Pisarz w roku 2001. Przez całe życie szukał prawdy o ludziach i Polsce

Pisarz w roku 2001. Przez całe życie szukał prawdy o ludziach i Polsce

Foto: Fotorzepa, Michał Sadowski MS Michał Sadowski

Okolice Dworca Głównego, Towarowa, Tarczyńska, Nowogrodzka, Poznańska... Centrum unicestwionego przez Niemców miasta. Na tych ulicach, w większości wypełnionych jeszcze stertami gruzów, toczy się akcja wielu opowiadań Marka Nowakowskiego, który jako młody chłopak przyjeżdżał tu koleją EKD z nieodległych Włoch i chłonął gwarne życie miasta.

Jest twórcą ponad 600 opowiadań, wydanych w około 50 książkach. Ale jest jeszcze coś. Zupełnie szczególne widzenie zwykłego człowieka: tego odepchniętego, dotkniętego chorobą, nałogiem, alienacją. Najgorszego, a jednak, dzięki sile kreacji Nowakowskiego, bardzo ważnego, bo jedynego, żyjącego na przekór dziejącemu się okrucieństwu historii. Takiemu bohaterowi poświęcił zmarły w piątek, 16 maja, Marek Nowakowski swoje twórcze życie. Dlatego moje ukochane książki: „Ten stary złodziej", „Silna gorączka", „Książę Nocy", „Gdzie jest droga na Walne?" , „Dwa dni z Aniołem", „Nul", „Nekropolis" czy „Pióro" i jeszcze wiele, wiele innych, są dla mnie świadectwem nie tylko mistrzowskiej formy, ale również współczucia i serca, które odczuwa sens.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
Polska jest na celowniku Rosji. Jaka polityka wobec Ukrainy byłaby najlepsza?
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama