Aktualizacja: 30.01.2015 12:44 Publikacja: 30.01.2015 00:01
Foto: Fotorzepa/Dominik Pisarek
Rz: Po wyjeździe Donalda Tuska do Brukseli powiedział pan, że nareszcie osobiste animozje jego i Jarosława Kaczyńskiego, które przekładały się na bardzo wysoką temperaturę sporu politycznego, przestaną ciążyć nad sceną polityczną. Tymczasem od miesięcy Tuska już nie ma w naszej polityce, a spór jest gorętszy niż kiedykolwiek.
Jednak ten personalny charakter sporu nie przełożył się na relacje między Ewą Kopacz a Kaczyńskim. Poza tym to ona doprowadziła do tego, że Kaczyński podał rękę Tuskowi. Gdy kobieta jest premierem i wykonuje gesty pojednawcze wobec opozycji, to obniża nieco emocje na scenie politycznej.
A co się zmieniło w naszej polityce?
Nic. Kalendarz wydarzeń politycznych uniemożliwia rozładowanie emocji na scenie politycznej.
Konflikt między PO a PiS jest esencją rywalizacji politycznej. Poza tym nominacja dla Radosława Sikorskiego na marszałka Sejmu rozpaliła na nowo namiętności. Trzeba pamiętać, że Prawo i Sprawiedliwość ma na pieńku z Sikorskim, chociażby za słowa „dorżniemy watahę".
PiS też podgrzewa emocje. Zarzut sfałszowania wyborów samorządowych i organizowanie marszu w obronie demokracji to jednak nie są działania obniżające poziom emocji.
Nie można udawać, że w sprawie wyborów samorządowych nic się nie stało. Ale dzisiaj dla Ewy Kopacz większym problemem jest sytuacja w jej własnej partii, ambicje, emocje, i namiętności liderów frakcji PO niż personalne ataki PiS. Widać straszną samotność Kopacz jako premiera, brak wsparcia ze strony jej zaplecza politycznego oraz nadzieje części PO, że może nie przetrwa. Poza tym rozwiązania dotyczące lekarzy i górników zachęcają inne grupy społeczne do niekończących się nacisków na panią premier. To wszystko może uruchomić zupełnie nowe scenariusze polityczne.
Bierzemy udział w podnoszeniu świadomości cyfrowej i kompetencji społeczeństwa, które dzięki temu będzie świadome zagrożeń, bardziej odporne na oszustwa, kradzieże i działania hybrydowe - mówi Krzysztof Malesa, dyrektor ds. strategii bezpieczeństwa, członek zarządu polskiego oddziału Microsoft.
Spektakle „Laborantka” i „Na prochach” to diagnozy obecnego i nadchodzącego świata, a nawet więcej: przestrogi przed katastrofą.
„Skok po marchewkę” to niepoważny tytuł, który wywołuje poważne emocje.
Nowy język to dodatkowe okno na świat – głosi chińskie przysłowie. O tym właśnie mówi książka Viorici Marian.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
„Oskar, Patka i złoto Bałtyku” to dowód, że polskie kino dziecięce się odrodziło.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
We wtorek sztab Karola Nawrockiego złożył w PKW 1,3 mln podpisów pod kandydaturą. To miał być pokaz siły i sprawności struktur w obliczu trudnych dla kandydata PiS wyników sondaży.
We wtorek prokuratura przekazała, że przyczyną śmierci Barbary Skrzypek był rozległy zawał. Tak wynika ze wstępnych wyników sekcji zwłok.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie opublikowała protokół przesłuchania Barbary Skrzypek, do którego doszło 12 marca 2025 roku. Trzy dni później Skrzypek, w przeszłości wieloletnia współpracowniczka Jarosława Kaczyńskiego, zmarła.
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył największą w historii karę w wysokości ponad 27 mln zł na Pocztę Polską za niezgodne z prawem przetwarzane danych 30 mln obywateli przy okazji tzw. wyborów kopertowych. Ukarano też Ministerstwo Cyfryzacji.
- Mam nadzieję, że zostanie przeprowadzone rzetelne postępowanie prokuratorskie wyjaśniające okoliczności śmierci ś.p. Barbary Skrzypek, której odejście, niestety, ma w tym wymiarze również charakter państwowy - mówił prezydent Andrzej Duda w oświadczeniu dotyczącym śmierci Barbary Skrzypek, byłej wieloletniej współpracownicy prezesa PiS.
Czy deregulacja przyniesie realne korzyści? Jaką rolę w tym procesie odegra Rafał Brzoska? Prof. Elżbieta Chojna-Duch ocenia plany rządu i wskazuje kluczowe wyzwania związane z eliminacją barier prawnych.
Sławomir Mentzen spotkał się w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z prezydentem Andrzejem Dudą. Spotkanie dotyczyło m.in. kwestii bezpieczeństwa, ale Mentzen ujawnił, że rozmawiał z Dudą również o kampanii wyborczej. Polityk Konfederacji wyjaśnił, że spotkanie odbyło się z jego inicjatywy.
Rafał Trzaskowski wygrałby drugą turę wyborów prezydenckich niezależnie od tego, kto byłby jego rywalem. Sławomir Mentzen miałby jednak mniejszą stratę do kandydata KO, niż Karol Nawrocki – wynika z nowego sondażu IBRiS.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas