Sylwetka Pawła Kukiza

Przeszedł długą drogę. Od krytykowania polityków związanych z Kościołem do przedstawiania siebie samego jako agenta Pana Boga. Kim pan jest, panie Kukiz?

Aktualizacja: 17.05.2015 08:09 Publikacja: 15.05.2015 02:00

Fot. Darek Majewski

Fot. Darek Majewski

Foto: Forum

Wydanie "Plusa Minusa" zostało wypuszczone do druku w środę po południu. Tytuł, jaki wybraliśmy dla reportażu o Pawle Kukizie okazał się jednak bardzo niefortunny w obliczu śmierci jego Ojca, która miała miejsce w czwartek.

Bohaterowi reportażu przekazujemy wyrazy głębokiego współczucia, bardzo ubolewamy z powodu fatalnego, lecz niezawinionego przez nikogo zbiegu okoliczności.

W wyborach prezydenckich Paweł Kukiz wygrał zdecydowanie w kilkutysięcznym Paczkowie. W gminie Paczków zajął drugie miejsce za Andrzejem Dudą. W całym województwie opolskim zajął drugie miejsce z wynikiem 27,9 proc. (Komorowski – 37,7). Był to najlepszy wynik Kukiza spośród wszystkich województw. Rzecz jasna nie ma tu żadnej tajemnicy ani przypadku – muzyk urodził się w 1963 roku w Paczkowie, a obecnie mieszka z żoną i córkami pod Opolem. Ale już fakt, że Kukiz pochodzi właśnie stąd, ma zasadnicze znaczenie – bo to Opolszczyzna go ukształtowała.

Urodzony w Carcassonne


Dziś wszyscy politycy, publicyści, internauci zastanawiają się, skąd się wziął sukces Kukiza. Jedni twierdzą, że to „posiew zatrutego nasienia Kaczyńskiego", inni, że to człowiek Grzegorza Schetyny, znajomego ze studiów, jeszcze inni, że zmarłego generała Petelickiego, z którym Kukiza łączyły dobre relacje, albo Patryka Wilda, dolnośląskiego samorządowca, niegdyś związanego z Platformą Obywatelską, a potem z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem.

Sam Kukiz, poza Bogiem i ojczyzną, wskazuje na inspiracje właściwie sprzeczne – „Solidarność" (a więc związek zawodowy) i liberalne Centrum imienia Adama Smitha. Poza tym wymienia zmarłego w 2012 roku profesora Jerzego Przystawę, fizyka z Wrocławia, który współtworzył ruch na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych.

Pozostało 91% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Kataryna: Piekło zerwanego kompromisu aborcyjnego
Plus Minus
Kryminalna „Krucjata” zawędrowała z TVP do Netflixa. Miasto popsutych synów
Plus Minus
Emilka pierwsza rzuciła granat
Plus Minus
„Banel i Adama”: Świat daleki czy bliski
Plus Minus
Piotr Zaremba: Kamienica w opałach