Aktualizacja: 17.05.2015 08:09 Publikacja: 15.05.2015 02:00
Fot. Darek Majewski
Foto: Forum
Wydanie "Plusa Minusa" zostało wypuszczone do druku w środę po południu. Tytuł, jaki wybraliśmy dla reportażu o Pawle Kukizie okazał się jednak bardzo niefortunny w obliczu śmierci jego Ojca, która miała miejsce w czwartek.
Bohaterowi reportażu przekazujemy wyrazy głębokiego współczucia, bardzo ubolewamy z powodu fatalnego, lecz niezawinionego przez nikogo zbiegu okoliczności.
W wyborach prezydenckich Paweł Kukiz wygrał zdecydowanie w kilkutysięcznym Paczkowie. W gminie Paczków zajął drugie miejsce za Andrzejem Dudą. W całym województwie opolskim zajął drugie miejsce z wynikiem 27,9 proc. (Komorowski – 37,7). Był to najlepszy wynik Kukiza spośród wszystkich województw. Rzecz jasna nie ma tu żadnej tajemnicy ani przypadku – muzyk urodził się w 1963 roku w Paczkowie, a obecnie mieszka z żoną i córkami pod Opolem. Ale już fakt, że Kukiz pochodzi właśnie stąd, ma zasadnicze znaczenie – bo to Opolszczyzna go ukształtowała.
Urodzony w Carcassonne
Dziś wszyscy politycy, publicyści, internauci zastanawiają się, skąd się wziął sukces Kukiza. Jedni twierdzą, że to „posiew zatrutego nasienia Kaczyńskiego", inni, że to człowiek Grzegorza Schetyny, znajomego ze studiów, jeszcze inni, że zmarłego generała Petelickiego, z którym Kukiza łączyły dobre relacje, albo Patryka Wilda, dolnośląskiego samorządowca, niegdyś związanego z Platformą Obywatelską, a potem z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem.
Sam Kukiz, poza Bogiem i ojczyzną, wskazuje na inspiracje właściwie sprzeczne – „Solidarność" (a więc związek zawodowy) i liberalne Centrum imienia Adama Smitha. Poza tym wymienia zmarłego w 2012 roku profesora Jerzego Przystawę, fizyka z Wrocławia, który współtworzył ruch na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych.
Czy Europa uczestniczy w rewolucji AI? W jaki sposób Stary Kontynent może skorzystać na rozwiązaniach opartych o sztuczną inteligencję? Czy unijne prawodawstwo sprzyja wdrażaniu innowacji?
„Psy gończe” Joanny Ufnalskiej miały wszystko, aby stać się hitem. Dlaczego tak się nie stało?
W „Miastach marzeń” gracze rozbudowują metropolię… trudem robotniczych rąk.
Spektakl „Kochany, najukochańszy” powstał z miłości do twórczości Wiesława Myśliwskiego.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Choć nie znamy jego prawdziwej skali, występuje wszędzie i dotyka wszystkich.
Nieistniejące w czasie II wojny światowej państwo polskie oskarżane o udział w Zagładzie. To teza lansowana przez izraelskie media i podpierana przez Jad Waszem. Prowokacja? Jak powinna na to zareagować Polska?
Po roku od zaprzysiężenia Donalda Tuska Polska stała się liderem nie tylko regionalnym, budując poważną pozycję w Europie. Ale pogłębiająca się polaryzacja społeczeństwa osłabia odporność kraju na zagrożenia zewnętrzne. Premier stoi przed kluczowym wyborem: jedność czy polityczne korzyści?
Oczekiwanie szybkich zmian po rządzie 15 października byłoby naiwnością. W rok nie udało się zrobić wiele, ale też nie udało się wiele zepsuć. Po ośmiu latach rządów PiS powrót Polski na demokratyczną ścieżkę jest ważny. Ale Polacy demokracją chleba sobie nie posmarują.
Dlaczego ustępować politykom Konfederacji? Ile jeszcze rozumu i godności człowieka przyjdzie stracić politykom, którzy w najbliższych miesiącach będą zabiegać o jej głosy? Na zwierzętach się nie skończy. Ustępując radykałom, nie neutralizuje się ich wstecznych poglądów, tylko je legitymizuje.
Silna Europa i silne relacje transatlantyckie byłyby wzmocnieniem dla Donalda Trumpa. Zaś słaba Unia, skonfliktowana z Trumpem, będzie na rękę jego największym rywalom, czyli Moskwie i Pekinowi – analizuje politolog prof. Tomasz Grzegorz Grosse.
Fundacja Identitas przyznała nagrodę specjalną byłemu dyrektorowi Muzeum Historii Polski Robertowi Kostrze.
Coraz bliżej rewolucji w szkołach. Kończą się właśnie prace nad profilem absolwenta, które są pierwszym krokiem do reformy edukacji planowanej na 2026 r. Dodatkowo MEN zastanawia się, czy nie zmienić sposobu oceniania w szkole.
Partia Razem, która od 2019 roku posługiwała się nazwą Lewica Razem, zdecydowała o powrocie do starej nazwy. Jej zdaniem zmiana jest „raczej techniczna niż faktyczna”, jednak podjęta w symbolicznym momencie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas