Reklama
Rozwiń

Stany Trzeciego Świata

Zacznijmy od kilku faktów: LeDuff był reporterem „New York Timesa", ale po latach postanowił wrócić do rodzinnego Detroit, które chyliło się ku upadkowi.

Aktualizacja: 03.10.2015 20:31 Publikacja: 02.10.2015 02:13

Stany Trzeciego Świata

Foto: 123RF

Kto przy zdrowych zmysłach rzuca „Timesa", szczególnie jeśli zawdzięcza mu Nagrodę Pulitzera? Pewnie nikt, ale LeDuff jest przecież wariatem, podpisuje się swoim infantylnym „Charlie" i przyjaźni z Kid Rockiem, czyli amerykańskim odpowiednikiem Janusza Panasewicza. To ostatnie mówi samo za siebie – pojęcie „obciach" obydwu panom jest obce, co oczywiście znalazło swoje odzwierciedlenie w tej, skądinąd dobrej i ważnej, książce.

Nie będzie wielkim nadużyciem, jeśli powiemy, że właśnie w Detroit narodziła się XX-wieczna Ameryka. Fabryki Forda, Chryslera, braci Dodge i Packarda zapewniły dach nad głową i przyzwoite dochody rzeszom robotników. Wykuwała się tutaj amerykańska etyka pracy, zaczynał sen o społecznym awansie do klasy średniej, do tej ziemi obiecanej ściągali podle traktowani na Południu Afroamerykanie. Dziś Detroit to amerykańska stolica przestępczości, ludzie migrują z powrotem na Południe, gdzie jest bezpieczniej i taniej. Nie ma już śladu po latach 50. XX wieku, kiedy Miasto Silników zapewniało swoim mieszkańcom najwyższe zarobki i najlepszą opiekę socjalną w całym kraju. Przyjeżdżają tu tylko tacy ludzie jak LeDuff – emocjonalnie związani z Detroit kronikarze upadku, którzy z przerażeniem obserwują, jak władze miejskie i koncerny motoryzacyjne defraudują kolejne setki milionów dolarów, podczas gdy pensje pracowników fabrycznych spadają do 8,5 dolara za godzinę („Więcej zarabiałem w szkole średniej" – mówi jeden z bohaterów książki), stopa bezrobocia przekracza 23 proc., a burmistrz Kwame Kilpatrick trafia do więzienia za korupcję (z seksem w tle).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Chaos we Francji rozleje się na Europę
Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: Przereklamowany internet
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Joanna Opiat-Bojarska: Od razu wiedziałam, kto jest zabójcą
Plus Minus
„28 lat później”: Memento mori nakręcone telefonem
Plus Minus
„Sama w Tokio”: Znaleźć samą siebie